Buscar
Facebook
Twitter
Instagram
Youtube
Star Trek (2009)

"El futuro comienza."

Star Trek (2009)

Star Trek (2009)

2h. 7min.

$150,000,000

$385,680,446

Nueva entrega de la mítica saga de Star Trek, dirigida por el creador de la serie "Perdidos" (Lost), donde se cuenta cómo se conocieron el capitan Kirk y Spock. Todo está preparado para el viaje inaugural de la nave más moderna que jamás se haya creado: la USS Enterprise. Su joven tripulación tiene una importante misión: encontrar una manera de detener al malvado Nero (Eric Bana), que movido por la venganza amenaza a toda la humanidad. Pero el destino de la galaxia está en manos de dos jóvenes rivales que nacieron en mundos diferentes. Uno de ellos, Tiberio James Kirk (Chris Pine), joven de una granja de Iowa que busca emociones, es un líder nato a la búsqueda de una causa. El otro, Spock (Zachary Quinto), que creció en el planeta Vulcano, es un paria debido a su parte medio humana, lo que lo hace susceptible a la inestabilidad de las emociones de los Vulcanos.

REPARTO

Zoe Saldana

Zoe Saldana

Nyota Uhura

Simon Pegg

Simon Pegg

Montgomery Scott

John Cho

John Cho

Hikaru Sulu

Anton Yelchin

Anton Yelchin

Pavel Chekov

Ben Cross

Ben Cross

Sarek

Winona Ryder

Winona Ryder

Amanda Grayson

Chris Hemsworth

Chris Hemsworth

George Kirk

Jennifer Morrison

Jennifer Morrison

Winona Kirk

Rachel Nichols

Rachel Nichols

Galia

Faran Tahir

Faran Tahir

Captain Robau

Clifton Collins Jr.

Clifton Collins Jr.

Ayel

Greg Ellis

Greg Ellis

Chief Engineer Olsen

Scottie Thompson

Scottie Thompson

Nero's Wife

Paul McGillion

Paul McGillion

Barracks Officer

Lucia Rijker

Lucia Rijker

Romulan Communications Officer

Jimmy Bennett

Jimmy Bennett

Young James T. Kirk

Greg Grunberg

Greg Grunberg

Stepdad (voice)

Lisa Vidal

Lisa Vidal

Barracks Officer

Jacob Kogan

Jacob Kogan

Young Spock

Tyler Perry

Tyler Perry

Admiral Richard Barnett

Amanda Foreman

Amanda Foreman

Hannity

Diora Baird

Diora Baird

The Wrong Orion

Sufe Bradshaw

Sufe Bradshaw

Cadet Alien

Tony Elias

Tony Elias

Officer Pitts

Sean Gerace

Sean Gerace

Tactical Officer

Randy Pausch

Randy Pausch

Kelvin Crew Member

Tim Griffin

Tim Griffin

Kelvin Engineer

Freda Foh Shen

Freda Foh Shen

Kelvin Helmsman

Kasia Kowalczyk

Kasia Kowalczyk

Kelvin Alien

Jason Brooks

Jason Brooks

Romulan Helmsman

Sonita Henry

Sonita Henry

Kelvin Doctor

Kelvin Yu

Kelvin Yu

Medical Technician

Marta Martin

Marta Martin

Medical Technician

Tavarus Conley

Tavarus Conley

Kelvin Crew Member

Jeff Castle

Jeff Castle

Kelvin Crew Member

Billy Brown

Billy Brown

Med Evac Pilot

Spencer Daniels

Spencer Daniels

Johnny

Jeremy Fitzgerald

Jeremy Fitzgerald

Iowa Cop

Zoe Chernov

Zoe Chernov

Vulcan Student

Max Chernov

Max Chernov

Vulcan Student

Lorenzo James Henrie

Lorenzo James Henrie

Vulcan Bully

Colby Paul

Colby Paul

Vulcan Bully

Cody Klop

Cody Klop

Vulcan Bully

Akiva Goldsman

Akiva Goldsman

Vulcan Council Member

Anna Katarina

Anna Katarina

Vulcan Council Member

Douglas Tait

Douglas Tait

Long Face Bar Alien

Tony Guma

Tony Guma

Lew the Bartender

Gerald W. Abrams

Gerald W. Abrams

Barfly

James McGrath

James McGrath

Barfly

Jason Matthew Smith

Jason Matthew Smith

Burly Cadet

Marcus Young

Marcus Young

Burly Cadet

Bob Clendenin

Bob Clendenin

Shipyard Worker

Reggie Lee

Reggie Lee

Test Administrator

Jeffrey Byron

Jeffrey Byron

Test Administrator

Jonathan Dixon

Jonathan Dixon

Simulator Tactical Officer

Ben Binswagner

Ben Binswagner

Admiral James Komack

Margot Farley

Margot Farley

College Council Stenographer

Alex Nevil

Alex Nevil

Shuttle Officer

Kimberly Arland

Kimberly Arland

Kimberly Arland

Jeff Chase

Jeff Chase

Cadet Alien

Charles Haugk

Charles Haugk

Enterprise Crew Member

Nana Hill

Nana Hill

Enterprise Crew Member

Michael Saglimbeni

Michael Saglimbeni

Enterprise Crew Member

John Blackman

John Blackman

Enterprise Crew Member

Jack Millard

Jack Millard

Enterprise Crew Member

Shaela Luter

Shaela Luter

Enterprise Crew Member

Sabrina Morris

Sabrina Morris

Enterprise Crew Member

Michelle Parylak

Michelle Parylak

Enterprise Crew Member

Oz Perkins

Oz Perkins

Enterprise Communiations Officer

Michael Berry Jr.

Michael Berry Jr.

Romulan Tactical Officer

Matthew Beisner

Matthew Beisner

Romulan Crew Member

Neville Page

Neville Page

Romulan Crew Member

Jesper Inglis

Jesper Inglis

Romulan Crew Member

Marlene Forte

Marlene Forte

Transport Chief

Leonard O. Turner

Leonard O. Turner

Vulcan Elder

Mark Bramhall

Mark Bramhall

Vulcan Elder

Ronald F. Hoiseck

Ronald F. Hoiseck

Vulcan Elder

Irene Roseen

Irene Roseen

Vulcan Elder

Jeff O

Jeff O'Haco

Vulcan Elder

Deep Roy

Deep Roy

Keenser

Majel Barrett

Majel Barrett

Starfleet Computer (voice)

Rico E. Anderson

Rico E. Anderson

Council Member - Captain Kelley Bogel (uncredited)

Richard Arnold

Richard Arnold

Romulan Science Tech (uncredited)

Tad Atkinson

Tad Atkinson

Amphibian Prisoner (uncredited)

Leslie Augustine

Leslie Augustine

Doctor (uncredited)

Johnny Baca

Johnny Baca

Starfleet Cadet (uncredited)

Sala Baker

Sala Baker

Drill Tower Romulan (uncredited)

Leo Baligaya

Leo Baligaya

Starfleet Cadet (uncredited)

Corey Becker

Corey Becker

Starfleet Cadet (uncredited)

Jessica Boss

Jessica Boss

Bridgeport Cadet (uncredited)

Neil S. Bulk

Neil S. Bulk

Starfleet Cadet (uncredited)

James Cawley

James Cawley

Enterprise Crewmember (uncredited)

Brad Champagne

Brad Champagne

Starfleet Cadet (uncredited)

Zachary Culbertson

Zachary Culbertson

Starfleet Cadet (uncredited)

Calvin Dean

Calvin Dean

Security Officer Daniels (uncredited)

Christopher Doohan

Christopher Doohan

Starfleet Officer (uncredited)

Claire Doré

Claire Doré

Enterprise Crew Member (uncredited)

Etienne Eckert

Etienne Eckert

Vulcan Federation Officer (uncredited)

Ken Edling

Ken Edling

Doctor (uncredited)

Aliza Finley

Aliza Finley

Hurried Cadet with Clipboard (uncredited)

Ian Fisher

Ian Fisher

Shipyard Worker (uncredited)

Mathew Thomas Foss

Mathew Thomas Foss

Starfleet Cadet (uncredited)

Massi Furlan

Massi Furlan

Missile Launcher (uncredited)

Tommy Germanovich Jr.

Tommy Germanovich Jr.

FourSquare (uncredited)

Mary Grace

Mary Grace

Shipyard Bar Patron (uncredited)

Wyatt Gray

Wyatt Gray

Starfleet Cadet (uncredited)

Nancy Guerriero

Nancy Guerriero

Crew Member (uncredited)

Justin Rodgers Hall

Justin Rodgers Hall

Starfleet Security Officer (uncredited)

Jeffery Hauser

Jeffery Hauser

Kelvin Crew Member (uncredited)

Brad William Henke

Brad William Henke

Uncle Frank (uncredited) (unconfirmed)

Elizabeth Ingalls

Elizabeth Ingalls

Enterprise Nurse (uncredited)

Christopher Karl Johnson

Christopher Karl Johnson

Shipyard Worker (uncredited)

Jolene Kay

Jolene Kay

Enterprise Crew Member (uncredited)

Sarah Klaren

Sarah Klaren

Starfleet Cadet (uncredited)

Makiko Konishi

Makiko Konishi

Enterprise Crew Member (uncredited)

Starfleet Cadet (uncredited)

Daniel D. Lee

Daniel D. Lee

Starfleet Commander (uncredited)

Anne Leighton

Anne Leighton

Enterprise Crew Member (uncredited)

Steve Luna

Steve Luna

Lieutenant Star Fleet Command (uncredited)

Aaron Lynch

Aaron Lynch

Flight Operational Air Safety Conductor (uncredited)

Justin Malachi

Justin Malachi

Starfleet Cadet (uncredited)

Nav Mann

Nav Mann

Romulan Crew Member Placing Bomb (uncredited)

Paul Marshall

Paul Marshall

Bar Patron (uncredited)

Owen Martin

Owen Martin

Alien Cadet / Enterprise Crew (uncredited)

Taylor McCluskey

Taylor McCluskey

Kelvin Alien (uncredited)

Matthew McGregor

Matthew McGregor

Starfleet Cadet (uncredited)

Caitlin McKenna-Wilkinson

Caitlin McKenna-Wilkinson

Kelvin Computer (uncredited)

Patrizia Milano

Patrizia Milano

Councilwoman (uncredited)

Kevin Moser

Kevin Moser

Enterprise Crewman (uncredited)

Westley Nguyen

Westley Nguyen

Enterprise Crew Member (uncredited)

Jim Nieb

Jim Nieb

Sal (uncredited)

Andres Perez-Molina

Andres Perez-Molina

Romulan Crew Member (uncredited)

Mark Phelan

Mark Phelan

Romulan (uncredited)

Damion Poitier

Damion Poitier

Drill Hanson #1 (uncredited)

Rahvaunia

Rahvaunia

Academy Teacher (uncredited)

Bertrand Roberson Jr.

Bertrand Roberson Jr.

Shuttle Cadet (uncredited)

Deborah Rombaut

Deborah Rombaut

Starfleet Cadet (uncredited)

Leonard Jonathan Ruebe

Leonard Jonathan Ruebe

Starfleet Cadet (uncredited)

Ramona Seymour

Ramona Seymour

Starfleet Cadet (uncredited)

William Morgan Sheppard

William Morgan Sheppard

Vulcan Science Minister (uncredited)

Katie Soo

Katie Soo

Enterprise Crew Member (uncredited)

Ronnie Steadman

Ronnie Steadman

Shuttle Pilot (uncredited)

Joseph Stephens Jr.

Joseph Stephens Jr.

Cadet Officer (uncredited)

Joseph Steven

Joseph Steven

Romulan Engineer (uncredited)

Paul Townsend

Paul Townsend

Starfleet Security Officer (uncredited)

Scott Trimble

Scott Trimble

Klingon Prison Guard (uncredited)

Errik Tustenuggee

Errik Tustenuggee

Federation Captain Cartwright (uncredited)

Ravi Valleti

Ravi Valleti

Cadet at Trial (uncredited)

Jason Vaughn

Jason Vaughn

Starfleet Cadet (uncredited)

A.J. Verel

A.J. Verel

Enterprise Crewman (uncredited)

Brian Waller

Brian Waller

Vulcan Council Member (uncredited)

Steve Wharton

Steve Wharton

Star Fleet Cadet (uncredited)

Wil Wheaton

Wil Wheaton

Romulan (voice) (uncredited)

Brianna Womick

Brianna Womick

Starfleet Cadet (uncredited)

Lynnanne Zager

Lynnanne Zager

Enterprise Computer (voice) (uncredited)

Pasha D. Lychnikoff

Pasha D. Lychnikoff

Romulan Officer

Darlena Tejeiro

Darlena Tejeiro

Flight Officer

EQUIPO

Jeffrey Chernov

Jeffrey Chernov

Associate Producer, Unit Production Manager, Production Executive, First Assistant Director, Producer, Second Assistant Director, Executive Producer

Bryan Burk

Bryan Burk

Producer, Executive Producer

Michael Kaplan

Michael Kaplan

Costume Design

Ben Burtt

Ben Burtt

Sound Effects Designer, Sound, Editor, Sound Effects Editor, Sound Re-Recording Mixer, Sound Effects, Supervising Sound Editor, Sound Designer, Special Sound Effects

Sala Baker

Sala Baker

Stunt Double, Utility Stunts, Stunts

Gene Roddenberry

Gene Roddenberry

Producer, Characters

Scott Martin Gershin

Scott Martin Gershin

Sound Supervisor, Sound, Sound Editor, Sound Designer, Sound Effects Editor, Supervising Sound Editor

Beat Frutiger

Beat Frutiger

Supervising Art Director, Art Direction

Jill Brooks

Jill Brooks

Visual Effects, Visual Effects Coordinator, Visual Effects Producer

April Webster

April Webster

Casting

Barney Burman

Barney Burman

Key Makeup Artist, Makeup Artist, Prosthetic Supervisor, Prosthetic Designer

Richard Ratliff

Richard Ratliff

Special Effects Coordinator, Special Effects Technician

Erwin H. Kupitz

Erwin H. Kupitz

Wigmaker, Wig Designer

Paul Flinchbaugh

Paul Flinchbaugh

First Assistant Sound Editor, Assistant Sound Editor, Assistant Sound Designer

Robert Deschaine

Robert Deschaine

Foley Mixer, ADR Recordist, ADR Mixer

Jim Passon

Jim Passon

Color Timer

Richard Alonzo

Richard Alonzo

Prosthetic Makeup Artist, Special Effects Makeup Artist, Makeup Effects Designer, Makeup Artist

Dennis Bradford

Dennis Bradford

Assistant Art Director, Production Design, Art Direction

Mark P. Stoeckinger

Mark P. Stoeckinger

Sound Supervisor, Sound Designer, Sound Effects Editor, Supervising Sound Effects Editor, Supervising Sound Editor

Maryann Brandon

Maryann Brandon

Editor

Mary Jo Markey

Mary Jo Markey

Editor

Scott Chambliss

Scott Chambliss

Production Design

Karen Manthey

Karen Manthey

Set Decoration

Keith P. Cunningham

Keith P. Cunningham

Assistant Art Director, Set Designer, Supervising Art Director, Art Department Coordinator, Production Design, Art Direction

Gary Kosko

Gary Kosko

Assistant Art Director, Art Direction

Scott Herbertson

Scott Herbertson

Set Designer, Assistant Art Director

Richard Kennedy

Richard Kennedy

Special Effects Technician

David Giammarco

David Giammarco

Sound Mixer, Sound Effects Editor, Sound Re-Recording Mixer

Tim Gomillion

Tim Gomillion

Sound Assistant, Sound Recordist

David Lucarelli

David Lucarelli

ADR Engineer, ADR & Dubbing, Sound Recordist, ADR Recordist

Paul Massey

Paul Massey

Additional Sound Re-Recording Mixer, Sound Mixer, Sound Re-Recording Mixer

Charleen Richards

Charleen Richards

ADR & Dubbing, ADR Mixer

Chris Mitchell

Chris Mitchell

Animation

Richard Redlefsen

Richard Redlefsen

Prosthetic Makeup Artist, Makeup Artist, Key Makeup Artist, Makeup Effects

Caitlin McKenna-Wilkinson

Caitlin McKenna-Wilkinson

First Assistant Sound Editor, ADR Voice Casting

Burt Dalton

Burt Dalton

Visual Effects Supervisor, Special Effects Supervisor, Special Effects Coordinator

Joel Harlow

Joel Harlow

Special Effects Makeup Artist, Creature Design, Key Makeup Artist, Makeup Department Head, Makeup Effects, Makeup Artist, Makeup Designer, Prosthetic Supervisor

Gaby Kester

Gaby Kester

Casting Assistant, Casting Associate, Casting

Luke Freeborn

Luke Freeborn

Production Design, Set Designer, Supervising Art Director, Art Direction, Assistant Art Director

Greg Crawford

Greg Crawford

ADR & Dubbing, ADR Mixer

Cliff Fleming

Cliff Fleming

Aerial Coordinator, Pilot

Danny Green

Danny Green

First Assistant Director

Lucyna Wojciechowski

Lucyna Wojciechowski

First Assistant Editor

Cory Mandel

Cory Mandel

Sound Re-Recording Mixer

Damion Poitier

Damion Poitier

Utility Stunts, Stunts

Sean Gerace

Sean Gerace

Researcher

Glenn T. Morgan

Glenn T. Morgan

ADR Editor, Foley, Dialogue Editor, Supervising Dialogue Editor, Supervising ADR Editor, Supervising Sound Editor, Sound Effects Editor, Sound Editor

Branden Spencer

Branden Spencer

ADR Supervisor, Sound Effects Editor, Supervising Sound Editor, Assistant Sound Editor, First Assistant Sound Editor

Greg Funk

Greg Funk

Makeup Department Head, Makeup Artist, Key Makeup Artist

Terry Baliel

Terry Baliel

Key Hair Stylist, Wig Designer, Hairstylist, Hair Department Head

Alyssa Weisberg

Alyssa Weisberg

Casting

Hal Olofsson

Hal Olofsson

Co-Producer, Second Assistant Director, First Assistant Director

Curt Beech

Curt Beech

Assistant Art Director, Production Design, Art Direction

Russell Bobbitt

Russell Bobbitt

Property Master

Ben Wilkins

Ben Wilkins

Foley, ADR Editor, Dialogue Editor, Sound Re-Recording Mixer, Supervising Sound Editor, Sound Effects Editor, Sound Editor

Mark Garbarino

Mark Garbarino

Makeup Artist

Nicholas Markel

Nicholas Markel

Pre-Visualization Supervisor

Bega Metzner

Bega Metzner

Costumer

Neville Page

Neville Page

Lead Creature Designer, Concept Artist, Costume Illustrator, Creature Design

Alan D. Purwin

Alan D. Purwin

Aerial Coordinator, Pilot

Aaron Haye

Aaron Haye

Set Designer, Production Design, Art Direction, Visual Effects Art Director, 3D Artist, Supervising Art Director, Modeling, Assistant Art Director

Chris Quilty

Chris Quilty

Sound Mixer, Boom Operator

Hootly Weedn

Hootly Weedn

Lighting Technician

Mike Smithson

Mike Smithson

Sculptor, Makeup Artist, Makeup Department Head

Robin Harlan

Robin Harlan

Foley, Foley Artist

Harry E. Otto

Harry E. Otto

Assistant Art Director, Art Direction, Set Designer

Randy Singer

Randy Singer

Foley, Foley Mixer

Peter Sattler

Peter Sattler

Graphic Designer

Margaret Prentice

Margaret Prentice

Prosthetic Makeup Artist, Makeup Artist, Makeup Effects Designer, Makeup Effects

James MacKinnon

James MacKinnon

Key Makeup Artist, Makeup Department Head, Makeup Artist, Prosthetic Makeup Artist

Mindy Hall

Mindy Hall

Makeup Designer, Makeup Department Head, Makeup Artist

Linda Matthews

Linda Matthews

Costumer, Costume Supervisor

Phillip Boutte Jr.

Phillip Boutte Jr.

Costume Illustrator

René Dashiell Kerby

René Dashiell Kerby

Makeup Artist

Melissa Montague

Melissa Montague

Costumer, Ager/Dyer

William O. Hunter

William O. Hunter

Art Direction, Production Design, Set Designer

Alan Rankin

Alan Rankin

Sound Effects Editor, Sound Designer, Supervising Sound Editor

Andy Nelson

Andy Nelson

Sound Mixer, Sound Re-Recording Mixer

Kevin Cross

Kevin Cross

3D Artist, Set Designer

Tex Kadonaga

Tex Kadonaga

Set Designer

Anne Porter

Anne Porter

Set Designer

Roger Guyett

Roger Guyett

Visual Effects Supervisor

Tim Walston

Tim Walston

Sound Effects Editor, Sound Designer

Sarah Monat

Sarah Monat

Foley, Foley Artist

Bruce McCleery

Bruce McCleery

Gaffer, Chief Lighting Technician, Second Unit Director of Photography, Second Unit Cinematographer

Richard Bluff

Richard Bluff

Visual Effects Supervisor, Special Effects Supervisor, Sequence Supervisor

Darren Poe

Darren Poe

Visual Effects Supervisor, Art Direction, Compositing Supervisor, Digital Effects Supervisor

Ned Neidhardt

Ned Neidhardt

Key Makeup Artist, Makeup Artist

Joseph Hiura

Joseph Hiura

Art Direction, Set Designer

Dawn Brown

Dawn Brown

Assistant Art Director, Set Designer

Russell Earl

Russell Earl

Sequence Supervisor, Visual Effects Supervisor

Andrew Kramer

Andrew Kramer

Title Designer

Damon Liebowitz

Damon Liebowitz

Gaffer, Electrician

Victor Ray Ennis

Victor Ray Ennis

Sound Designer, Supervising Sound Editor, First Assistant Sound Editor, Assistant Sound Editor

Ann Scibelli

Ann Scibelli

Sound Effects Editor, Sound Designer

Daniel S. Irwin

Daniel S. Irwin

ADR Editor, Sound Editor, ADR Supervisor, Assistant Sound Editor, Supervising Dialogue Editor, Supervising ADR Editor, Dialogue Editor

Conny Fauser

Conny Fauser

Title Designer, VFX Supervisor, Visual Effects Supervisor, Digital Compositors, Sequence Supervisor

Sebastian Milito

Sebastian Milito

Construction Coordinator

Andrea Dopaso

Andrea Dopaso

Concept Artist, Art Direction, Set Designer

Michael Buster

Michael Buster

Dialogue Coach, Dialect Coach

Thomas Nittmann

Thomas Nittmann

Visual Effects Editor, Visual Effects Producer

Edson Williams

Edson Williams

VFX Supervisor, Digital Compositor, Compositing Supervisor, Visual Effects Supervisor

Daniel P. Rosen

Daniel P. Rosen

Visual Effects Supervisor

William D. Barber

William D. Barber

Camera Operator

Pete Romano

Pete Romano

Second Unit Director of Photography, Underwater Director of Photography, Underwater Camera

Mustapha Mimis

Mustapha Mimis

Key Set Costumer, Set Costumer

Philippe Carr-Forster

Philippe Carr-Forster

"A" Camera Operator, Camera Operator

Christopher Prampin

Christopher Prampin

Assistant Chief Lighting Technician, Best Boy Electric, Gaffer, Chief Lighting Technician

Andrew Rowlands

Andrew Rowlands

"A" Camera Operator, Second Unit Director of Photography, Steadicam Operator, Camera Operator

Zade Rosenthal

Zade Rosenthal

Still Photographer

Steve Constancio

Steve Constancio

Key Set Costumer, Ager/Dyer, Key Costumer, Costumer, Set Costumer

Colin Anderson

Colin Anderson

"B" Camera Operator, First Assistant "B" Camera, Camera Operator, Steadicam Operator

Ron Mendell

Ron Mendell

Art Direction, 3D Artist, Props, Set Designer, Assistant Art Director, Concept Artist

Matt Patterson

Matt Patterson

Sound Recordist

Anna Behlmer

Anna Behlmer

Sound Recordist, Sound Mixer, Sound Re-Recording Mixer

Matt McDonald

Matt McDonald

Digital Compositors, Visual Effects Supervisor

Nigel Sumner

Nigel Sumner

VFX Supervisor, Sequence Supervisor, Visual Effects Supervisor, CG Supervisor

Kathleen S. Dunn

Kathleen S. Dunn

Dialect Coach

Jules Holdren

Jules Holdren

Key Hair Stylist, Hair Department Head, Hairstylist

David B. Nowell

David B. Nowell

Aerial Camera, Helicopter Camera, Aerial Director of Photography

Dawn Gilliam

Dawn Gilliam

Script Supervisor

Christine Youngstrom

Christine Youngstrom

Art Department Coordinator

Grady Cofer

Grady Cofer

Sequence Supervisor, Visual Effects Supervisor

Erik Rogers

Erik Rogers

Digital Intermediate, Digital Intermediate Producer

David Dozoretz

David Dozoretz

Visual Effects Supervisor, Pre-Visualization Supervisor

Laura Harris Atkinson

Laura Harris Atkinson

Supervising Dialogue Editor, ADR Editor, Dialogue Editor

Kerry Dean Williams

Kerry Dean Williams

Supervising Dialogue Editor, Dialogue Editor, ADR Editor, ADR Supervisor, Supervising ADR Editor

Nick Monton

Nick Monton

Head of Production, Digital Intermediate Producer, Digital Intermediate

David Barbee

David Barbee

Sound Effects Editor

Geoffrey G. Rubay

Geoffrey G. Rubay

Sound Supervisor, Sound Editor, Sound Effects Editor, Sound Effects Designer, Dialogue Editor, Sound Designer, Supervising Sound Editor

Mike Chiado

Mike Chiado

Digital Intermediate

Jane Wuu

Jane Wuu

Set Designer

Jay Wejebe

Jay Wejebe

Assistant Makeup Artist, Key Makeup Artist, Makeup Artist

Dale Myrand

Dale Myrand

Camera Operator, Steadicam Operator

Ginger Damon

Ginger Damon

Key Hair Stylist, Hairstylist

Daniel Pearson

Daniel Pearson

CG Supervisor, Sequence Supervisor

Carrie Arakaki

Carrie Arakaki

Key Costumer, Set Costumer, Costumer

Shelli Nishino

Shelli Nishino

Costumer, Set Costumer

Lisa A. Doyle

Lisa A. Doyle

Set Costumer, Key Costumer

Jamie Kelman

Jamie Kelman

Prosthetic Makeup Artist, Prosthetic Designer, Key Makeup Artist, Makeup Artist

Jed Dornoff

Jed Dornoff

Makeup & Hair Assistant, Makeup Artist

Scott Garfield

Scott Garfield

Still Photographer

Jessica Drake

Jessica Drake

Dialect Coach

Susan Stepanian

Susan Stepanian

Makeup Department Head, Makeup Artist

Joseph Bell

Joseph Bell

Visual Effects Coordinator

Jeff Olson

Jeff Olson

Visual Effects Producer

Myron Baker

Myron Baker

Key Set Costumer, Set Costumer

Delio Tramontozzi

Delio Tramontozzi

Animation Supervisor, Lead Animator, Animation

Michael P. May

Michael P. May

Additional Camera, Camera Operator

Daniel L. Turrett

Daniel L. Turrett

Camera Operator, Second Unit Cinematographer

David Larson

David Larson

Key Hair Stylist, Hair Department Head, Hairstylist

Rebecca Alling

Rebecca Alling

Makeup Artist

Ketty Gonzalez

Ketty Gonzalez

Hairstylist

Colleen LaBaff

Colleen LaBaff

Key Hair Stylist, Hairstylist

Teressa Hill

Teressa Hill

Additional Hairstylist, Key Hair Stylist, Hair Department Head, Hairstylist

Patrick Hoeschen

Patrick Hoeschen

Additional Photography, Best Boy Electric, Assistant Chief Lighting Technician, Electrician, Gaffer

Gregory Salter

Gregory Salter

Digital Compositor, Sequence Supervisor

Michael Bomagat

Michael Bomagat

Lead Animator, Animation

Petra Jorgensen

Petra Jorgensen

Script Supervisor

Kelly Port

Kelly Port

Digital Effects Supervisor, Visual Effects Supervisor

Stefano Trivelli

Stefano Trivelli

Visual Effects Art Director, Compositing Supervisor, Visual Effects Supervisor

Rick O

Rick O'Connor

Lead Animator, Animation Supervisor, Animation, CG Animator

Fabian Lacey

Fabian Lacey

Concept Artist, Conceptual Design, Costume Illustrator, Conceptual Illustrator

Jeff Grebe

Jeff Grebe

Sequence Supervisor

Greg Killmaster

Greg Killmaster

CG Artist, Creature Technical Director

Mike Marcuzzi

Mike Marcuzzi

Visual Effects, Digital Effects Supervisor, Creature Technical Director

Chris Weigand

Chris Weigand

Best Boy Electric, Electrician, Lighting Technician, Assistant Chief Lighting Technician

Kerry Joseph Blackman

Kerry Joseph Blackman

First Assistant Editor, Assistant Editor

David Weitzberg

David Weitzberg

CG Supervisor, Sequence Supervisor

Paul Kavanagh

Paul Kavanagh

Lead Animator, CG Animator, Animation Supervisor

Hilmar Koch

Hilmar Koch

Sequence Supervisor, CG Supervisor

John T. Connor

John T. Connor

"A" Camera Operator, Camera Loader, Camera Operator, Assistant Camera, First Assistant Camera, First Assistant "A" Camera

Tony Vandenecker

Tony Vandenecker

Special Effects Technician

Kimberly Felix

Kimberly Felix

Key Makeup Artist, Makeup Artist

Lygia Orta

Lygia Orta

Makeup Artist

Shari Hanson

Shari Hanson

Executive In Charge Of Production, Visual Effects Producer, Co-Producer

Bonita DeHaven

Bonita DeHaven

Makeup Artist, Key Makeup Artist

Brian Sipe

Brian Sipe

Makeup Supervisor, Makeup Effects, Makeup Department Head, Prosthetic Makeup Artist

Greg Hyman

Greg Hyman

Assistant Editor, VFX Editor, Visual Effects Editor

Bob Kretschmer

Bob Kretschmer

Makeup Effects, Wigmaker

Ron Pipes

Ron Pipes

Makeup Effects, Makeup Artist

Eric Withee

Eric Withee

Visual Effects Producer, Visual Effects Coordinator

Ryan Church

Ryan Church

Creature Design, Visual Effects Art Director, Conceptual Illustrator, Concept Artist

Polly Ing

Polly Ing

Sequence Supervisor

Martin Allan Kloner

Martin Allan Kloner

Visual Effects Editor

Joey Moran

Joey Moran

Electrician, Lighting Technician

Peter J. Devlin

Peter J. Devlin

Production Sound Mixer, Sound Mixer

Stacy Caballero

Stacy Caballero

Assistant Costume Designer

Phillip W. Palmer

Phillip W. Palmer

Sound Mixer, Production Sound Mixer

Brad Peterman

Brad Peterman

First Assistant Camera, First Assistant "B" Camera, First Assistant "A" Camera

Joel A. Ruiz

Joel A. Ruiz

Electrician

Thomas Elder-Groebe

Thomas Elder-Groebe

Visual Effects Producer, Visual Effects Coordinator

Casey Morgan

Casey Morgan

Construction Foreman

Julian Smirke

Julian Smirke

Additional Editor, First Assistant Editor

Steve Wolfe

Steve Wolfe

Camera Loader, Second Assistant "A" Camera, Assistant Camera

Andy Clement

Andy Clement

Prosthetic Designer, Animatronic and Prosthetic Effects, 3D Animator, Makeup Designer, Makeup Artist

Andrew Reeder

Andrew Reeder

Set Designer

Tory Mercer

Tory Mercer

Digital Compositors, Compositor, Sequence Supervisor, Compositing Lead

Jay Cooper

Jay Cooper

Compositing Supervisor, Compositing Lead, Sequence Supervisor

Joe Bergman

Joe Bergman

Leadman, Assistant Property Master

Geoffrey Mandel

Geoffrey Mandel

Other, Scenic Artist, Graphic Designer

Cynthia Hernandez

Cynthia Hernandez

Makeup Artist

James Clyne

James Clyne

Production Illustrator, Conceptual Illustrator, Conceptual Design, Visual Effects Art Director, Concept Artist

Maynard Matthews

Maynard Matthews

Hairstylist

Wally Sweeterman

Wally Sweeterman

Camera Operator, First Assistant "B" Camera

Joakim Arnesson

Joakim Arnesson

Sequence Supervisor, CG Supervisor

Jason Green

Jason Green

Key Hair Stylist, Hairstylist

Lana Heying

Lana Heying

Key Hair Stylist

Jimmy Harritos

Jimmy Harritos

Lighting Technician

Debra Coleman

Debra Coleman

Digital Compositor, Makeup Artist, Key Makeup Artist

Raul Essig

Raul Essig

CG Supervisor, CG Artist, Sequence Supervisor

Tammy Ashmore

Tammy Ashmore

Key Makeup Artist, Makeup Artist

Clint Schultz

Clint Schultz

Art Department Assistant, Graphic Designer

Bill Marti

Bill Marti

First Assistant Camera, Assistant Camera

Ada Akaji

Ada Akaji

Ager/Dyer

John Eaves

John Eaves

Prop Designer, Concept Artist, Conceptual Illustrator

Thomas W. Small

Thomas W. Small

Foley Editor, Foley Supervisor, Foley

Stephen Bettles

Stephen Bettles

Modeling, Special Effects Makeup Artist, Makeup Department Head, Prosthetic Makeup Artist

Edward J. Cox

Edward J. Cox

Rigging Gaffer, Assistant Chief Lighting Technician, Best Boy Electric

Dan Ming

Dan Ming

First Assistant Camera, First Assistant "A" Camera, First Assistant "B" Camera, Drone Pilot

Tommy Gormley

Tommy Gormley

Co-Producer, Executive Producer, First Assistant Director

Sue Crosby

Sue Crosby

Set Costumer

Michael Wahl

Michael Wahl

Dolly Grip

Jesse Mather

Jesse Mather

Lighting Technician

Debbie Schwab

Debbie Schwab

Supervising Producer, Production Supervisor

Jim Stubblefield

Jim Stubblefield

Assistant Property Master

Michael Piotrowski

Michael Piotrowski

Production Sound Mixer, Utility Sound, Boom Operator

Bryan Fletchall

Bryan Fletchall

Libra Head Technician, Techno Crane Operator

Brian McPherson

Brian McPherson

Sound Effects Editor, Sound Designer, Techno Crane Operator

Stephen McCumby

Stephen McCumby

Property Master

Michele Moen

Michele Moen

Conceptual Illustrator, Visual Effects Supervisor, Production Illustrator, Matte Painter

Amelia Buhrman

Amelia Buhrman

Costumer

Brenda M. Ware

Brenda M. Ware

Key Costumer, Costumer

William Streit

William Streit

Electrician

Hilary Niederer

Hilary Niederer

Key Costumer

Kevin LaNeave

Kevin LaNeave

Visual Effects Editor

Larry Sweet

Larry Sweet

Rigging Grip, Dolly Grip

Michael Roundy

Michael Roundy

Special Effects Technician

Morten Petersen

Morten Petersen

Rigging Grip, Rigging Gaffer, Best Boy Electric

Leslie Sungail

Leslie Sungail

Costume Supervisor, Key Costumer

Sean Devine

Sean Devine

Best Boy Grip, Dolly Grip

Maurizio Giglioli

Maurizio Giglioli

CG Supervisor, Creature Technical Director

Simon England

Simon England

Camera Production Assistant

Lou Pecora

Lou Pecora

Compositing Supervisor, Visual Effects Supervisor

Troy Webb

Troy Webb

Grip, Best Boy Electric, Assistant Chief Lighting Technician

Paul Ozzimo

Paul Ozzimo

Conceptual Design, Modeling, Set Designer, Conceptual Illustrator

Nicole Rubio

Nicole Rubio

Script Supervisor

Nowell Valeri

Nowell Valeri

Matchmove Supervisor

Stacy Bissell

Stacy Bissell

VFX Production Coordinator, Production Coordinator, Visual Effects Producer, Visual Effects Coordinator

Paul Luna

Paul Luna

Animation, 2D Artist, 3D Artist

Mark Carlile

Mark Carlile

Lighting Technician

Dave Snyder

Dave Snyder

Prosthetic Makeup Artist, Makeup Effects, Makeup Artist

Maryellen Aviano

Maryellen Aviano

Background Casting Director, Extras Casting, Stand In, Extras Casting Coordinator

Clayton Lyons

Clayton Lyons

Visual Effects Coordinator, Visual Effects Production Assistant

Jorge Almeida

Jorge Almeida

Concept Artist

Craig Bauer

Craig Bauer

Additional Photography, Camera Operator, Camera Loader

Steve Sauers

Steve Sauers

CG Supervisor, Creature Technical Director

Adam W. Erler

Adam W. Erler

Rigging Grip, Grip

Leticia Sandoval

Leticia Sandoval

Costumer, Makeup Effects, Ager/Dyer

François Lambert

François Lambert

Digital Compositor, Compositing Supervisor, Visual Effects Supervisor, Sequence Supervisor

Tina Hoffman

Tina Hoffman

Makeup Artist

Douglas Kieffer

Douglas Kieffer

Lighting Technician, Electrician

Gilbert Zamorano

Gilbert Zamorano

Set Costumer

Dennis Rogers

Dennis Rogers

First Assistant Camera, Sound Recordist

Bob Baron

Bob Baron

ADR Editor, ADR Mixer

Andrew Nelson

Andrew Nelson

Set Costumer

Don Telles

Don Telles

Grip, Rigging Grip

Cristina Patterson

Cristina Patterson

Painter, Contact Lens Technician, Contact Lens Designer, Contact Lens Painter

Aida Caefer

Aida Caefer

Hair Supervisor

Rhonda O

Rhonda O'Neal

Key Hair Stylist, Hairstylist

Nicole DeFrancesco

Nicole DeFrancesco

Hairstylist

Marianna Elias

Marianna Elias

Makeup Artist

Earl Ellis

Earl Ellis

Special Effects Makeup Artist, Makeup Artist

Daphne Yap

Daphne Yap

Conceptual Illustrator, Concept Artist

Mauricio Ruiz

Mauricio Ruiz

Concept Artist

Tony Wright

Tony Wright

Construction Buyer

Tony Bridgers

Tony Bridgers

Construction Foreman

John Rex Woodward

John Rex Woodward

First Assistant Camera, Assistant Camera

Anaïs Ganouna

Anaïs Ganouna

Camera Production Assistant

Paul Samaniego

Paul Samaniego

Camera Production Assistant

Danny Gonzalez

Danny Gonzalez

Electrician

Dan Hawking

Dan Hawking

Electrician

Duane Katz

Duane Katz

Electrician

Tim Speed

Tim Speed

Electrician

Anthony Gudino

Anthony Gudino

Electrician

Jose Harb Jr.

Jose Harb Jr.

Electrician

Kyle Kovacs

Kyle Kovacs

Electrician

Jonathan M. Wiener

Jonathan M. Wiener

Electrician

Mateo Bourdieu

Mateo Bourdieu

First Assistant "C" Camera, First Assistant "B" Camera, First Assistant Camera

Serge Nofield

Serge Nofield

First Assistant "A" Camera

John Savedra

John Savedra

Lighting Technician

Jerry Gregoricka

Jerry Gregoricka

Lighting Technician

Albert F. Bagley III

Albert F. Bagley III

Rigging Grip

James C. DeGeeter

James C. DeGeeter

Rigging Grip

Ted Eachus

Ted Eachus

Rigging Grip

Jason Erler

Jason Erler

Rigging Grip

Jaime Heintz

Jaime Heintz

Rigging Grip

Ricky Johnson

Ricky Johnson

Key Grip, Rigging Grip

George Kallimanis

George Kallimanis

Rigging Grip

Gary Louzon

Gary Louzon

Assistant Camera, Key Grip, Rigging Grip

Philip Noble

Philip Noble

Rigging Grip

Michael E. Pacheco

Michael E. Pacheco

Second Company Grip, Rigging Grip

Nolan Pratt

Nolan Pratt

Rigging Grip

Rick Pratt

Rick Pratt

Grip, Rigging Grip

Vanessa Meier

Vanessa Meier

Script Supervisor

Michael Hird

Michael Hird

Set Medic

Don Capoferri

Don Capoferri

Color Timer

Greg Curry

Greg Curry

Additional Colorist, Colorist

Patrick Martens

Patrick Martens

Boom Operator

Mark Ormandy

Mark Ormandy

Sound Editor

C. Michael Easton

C. Michael Easton

Lead Animator, Senior Animator, Animation

Geoff Hemphill

Geoff Hemphill

Animation

Mike Bomgat

Mike Bomgat

Animation

Erik Morgansen

Erik Morgansen

Senior Animator, Animation

Marla Newall

Marla Newall

Animation

Steve Rawlins

Steve Rawlins

Animation Supervisor, Animation

Greg Towner

Greg Towner

Animation

Chi Chung Tse

Chi Chung Tse

Animation

Tim Waddy

Tim Waddy

CG Animator, Animation

Andy Wong

Andy Wong

Animation, Lead Animator

Erik Gamache

Erik Gamache

Animation Supervisor, Lead Animator

David August

David August

CG Supervisor

Paul George Palop

Paul George Palop

CG Supervisor

Tom Fejes

Tom Fejes

Sequence Supervisor, CG Supervisor

Steve Jaworski

Steve Jaworski

Compositing Supervisor, Compositor

Barry Safley

Barry Safley

Compositor

Jason Fleming

Jason Fleming

Compositor

Warren Fu

Warren Fu

Concept Artist

David Yee

David Yee

Concept Artist

Jerome Moo

Jerome Moo

Concept Artist

Brian Paik

Brian Paik

Creature Technical Director

Renita Taylor

Renita Taylor

Creature Technical Director

Terry Chostner

Terry Chostner

Visual Effects Camera, Layout Supervisor

Brian Connor

Brian Connor

Digital Compositor, Visual Effects Supervisor, Compositing Supervisor, Sequence Supervisor

Gerald Gutschmidt

Gerald Gutschmidt

Sequence Supervisor

Jen Howard

Jen Howard

Compositor, Sequence Supervisor, Compositing Lead

Cyrus Jam

Cyrus Jam

Sequence Supervisor

Katrin Klaiber

Katrin Klaiber

Sequence Supervisor

Mark Nettleton

Mark Nettleton

Compositor, Sequence Supervisor

Jason Rosson

Jason Rosson

CG Artist, Sequence Supervisor

Damian Steel

Damian Steel

Sequence Supervisor

Chad Taylor

Chad Taylor

Sequence Supervisor, Compositing Lead

Todd Vaziri

Todd Vaziri

Compositor, CG Artist, Compositing Lead, Sequence Supervisor

John Walker

John Walker

CG Supervisor, Sequence Supervisor, VFX Artist

Leandro Estebecorena

Leandro Estebecorena

Visual Effects Supervisor, Sequence Supervisor, CG Supervisor

Bron Barry

Bron Barry

Visual Effects Coordinator

Ruheene Masand

Ruheene Masand

Visual Effects Production Manager, Visual Effects Coordinator

Melanie Cussac

Melanie Cussac

Visual Effects Production Manager, CG Supervisor, Visual Effects Coordinator, Production Coordinator

Rachel Galbraith

Rachel Galbraith

Visual Effects Production Assistant, Visual Effects Coordinator

Ale Melendez

Ale Melendez

Visual Effects Production Manager, Visual Effects Coordinator, Visual Effects Production Assistant

Joe Sambora

Joe Sambora

Visual Effects Production Assistant

Lisa Todd

Lisa Todd

Visual Effects Production Manager

Dan Bornstein

Dan Bornstein

Visual Effects Technical Director

Vicky McCann

Vicky McCann

Visual Effects Technical Director

Jay Bartus

Jay Bartus

Special Effects Technician

Jeremiah Cooke

Jeremiah Cooke

Special Effects Technician

Curtis Decker

Curtis Decker

Special Effects Technician

Eric Dressor

Eric Dressor

Special Effects Technician

Clark James

Clark James

Special Effects Technician

Chris Jones

Chris Jones

Special Effects Technician

Joe Judd

Joe Judd

Special Effects Technician

David Mesloh

David Mesloh

Special Effects Technician

Jesse Orozco

Jesse Orozco

Special Effects Technician

Jeff Pepiot

Jeff Pepiot

Special Effects Technician

Bryan Phillips

Bryan Phillips

Special Effects Technician

Walter Polan

Walter Polan

Special Effects Technician

Christopher A. Suarez

Christopher A. Suarez

Special Effects Technician

Jonathan Tang

Jonathan Tang

Special Effects Technician

Dennis Yeager II

Dennis Yeager II

Special Effects Technician

Jim Jolly

Jim Jolly

Special Effects Technician

Simone Chavoor

Simone Chavoor

Casting Assistant

Bonita Deneen

Bonita Deneen

Casting Assistant

Carla Lewis

Carla Lewis

Extras Casting, ADR Voice Casting

Colleen Kenneavy

Colleen Kenneavy

Extras Casting

Natasha Delahunt

Natasha Delahunt

Extras Casting Assistant

Phyllis Thurber-Moffit

Phyllis Thurber-Moffit

Textile Artist, Ager/Dyer

Paul Sinnott

Paul Sinnott

Wardrobe Assistant, Costume Assistant

Brian Valenzuela

Brian Valenzuela

Costume Illustrator

Jessica Carpenter

Jessica Carpenter

Costume Supervisor, Costumer

Bernadene Morgan

Bernadene Morgan

Costumer

David Perrone

David Perrone

Set Costumer

PRODUCCIÓN

Paramount

Paramount

Spyglass Entertainment

Spyglass Entertainment

Bad Robot

Bad Robot

MavroCine Pictures GmbH & Co. KG

MavroCine Pictures GmbH & Co. KG

VÍDEOS

Si te gusta Star Trek, te recomendamos:

Volver