Buscar
Facebook
Twitter
Instagram
Youtube
La Trampa (1999)
La Trampa (1999)

La Trampa (1999)

Entrapment

1h. 53min.

$66,000,000

$212,404,396

Siguiendo la pista de una valiosa pieza de arte robada, la agente de seguros Gin Baker convence a su compañía para que le permitan llevar a cabo un golpe en colaboración con un prestigioso y veterano ladrón, Robert "Mac" MacDouglas. Pero Mac la someterá a una serie de duros entrenamientos y pruebas antes de confiar en ella.

REPARTO

Terry O

Terry O'Neill

Quinn

Madhav Sharma

Madhav Sharma

Security Chief

David Yip

David Yip

Chief of Police

Tim Potter

Tim Potter

Millennium Man

Eric Meyers

Eric Meyers

Waverly Technician

Aaron Swartz

Aaron Swartz

Cruz's Man

William Marsh

William Marsh

Computer Technician

Tony Xu

Tony Xu

Banker

Rolf Saxon

Rolf Saxon

ICB Director

Tom Clarke Hill

Tom Clarke Hill

ICB Operator

David Howard

David Howard

ICB Technician

Sai-Kit Yung

Sai-Kit Yung

Doctor

Ravin J. Ganatra

Ravin J. Ganatra

1st Security Guard

Rhydian Jai-Persad

Rhydian Jai-Persad

2nd Security Guard

Hari Dhillon

Hari Dhillon

3rd Security Guard

EQUIPO

Rhonda Tollefson

Rhonda Tollefson

Producer

Michael Hertzberg

Michael Hertzberg

Story, Producer

Iain Smith

Iain Smith

Executive Producer, Co-Producer, Producer

Arnon Milchan

Arnon Milchan

Executive Producer, Producer

Lucinda Syson

Lucinda Syson

Additional Writing, Casting Director, Additional Casting, Casting Assistant, Casting

Jim Morahan

Jim Morahan

Supervising Art Director, Art Direction

Kevin Phipps

Kevin Phipps

Production Design, Assistant Art Director, Supervising Art Director, Art Direction

Anna Pinnock

Anna Pinnock

Set Decoration

Sarah Bradshaw

Sarah Bradshaw

Associate Producer, Production Supervisor, Executive Producer, Production Manager, Co-Producer, Unit Production Manager

Norman Garwood

Norman Garwood

Art Direction, Production Design

Penny Rose

Penny Rose

Costume Designer, Costume Design

Donna Isaacson

Donna Isaacson

Casting

Terry Rawlings

Terry Rawlings

Supervising Editor, Editor

Michelle Guish

Michelle Guish

Casting

Neil Corbould

Neil Corbould

Animatronic and Prosthetic Effects, Special Effects Coordinator, Special Effects, Visual Effects Supervisor, Animatronics Supervisor, Prosthetic Supervisor, Special Effects Supervisor

Keith Pain

Keith Pain

Art Direction, Supervising Art Director

Jim Shields

Jim Shields

Sound Designer, ADR Editor, Sound Editor, Supervising Sound Editor

Gary Tomkins

Gary Tomkins

Assistant Art Director, Art Direction

Hilary Haines

Hilary Haines

Key Hairdresser, Makeup Artist

Peter Robb-King

Peter Robb-King

Makeup Artist, Makeup & Hair, Hair Designer, Makeup Supervisor, Makeup Department Head

Stuart Clark

Stuart Clark

Utility Stunts, Stunt Double, Stunt Coordinator, Stunts, Scenic Artist

David Appleby

David Appleby

Best Boy Grip, Key Grip, Still Photographer

John Hayward

John Hayward

Sound Re-Recording Mixer

Roy Alon

Roy Alon

Stunts

James Armstrong

James Armstrong

Stunt Coordinator, Assistant Director, Stunts

Vic Armstrong

Vic Armstrong

Assistant Director, Stunts, Second Unit Director, Stunt Coordinator

Alex Bicknell

Alex Bicknell

Digital Effects Supervisor, Visual Effects Supervisor, Digital Effects Producer, Visual Effects Producer

John H. Starke

John H. Starke

Associate Producer, Unit Production Manager, Executive Producer

Bob Last

Bob Last

Music Consultant, Music Supervisor

Kim Miscia

Kim Miscia

Casting, Casting Associate

Alexandra Day

Alexandra Day

Visual Effects Coordinator

Gaby Kester

Gaby Kester

Casting Assistant, Casting Associate, Casting

Colin Jamison

Colin Jamison

Hair Department Head, Hairdresser, Hairstylist

Susan Hegarty

Susan Hegarty

Dialect Coach

Carlos Fidel

Carlos Fidel

Second Assistant Director, Assistant Director, Third Assistant Director

Pat Gilbert

Pat Gilbert

First Assistant Sound Editor

Nick Davis

Nick Davis

Digital Intermediate, Second Unit Director, Visual Effects Producer, First Assistant Editor, VFX Supervisor, Visual Effects Supervisor

Michael Buckley

Michael Buckley

Key Grip

Elvin Lee Chee Peng

Elvin Lee Chee Peng

Assistant Camera

Richard Sharkey

Richard Sharkey

Executive Producer, Location Manager, Unit Production Manager

Mark Kenna

Mark Kenna

Dolby Consultant

Steve Truglia

Steve Truglia

Stunt Driver

Gabe Cronnelly

Gabe Cronnelly

Stunt Double, Stunts

Ken Crouch

Ken Crouch

Wardrobe Supervisor, Costume Supervisor

Sue Whitaker

Sue Whitaker

Draughtsman, Visual Effects Art Director, Art Direction, Assistant Art Director

Katie Gabriel

Katie Gabriel

Special Effects, Special Effects Coordinator, Special Effects Assistant, Art Department Coordinator

Paul Cridlin

Paul Cridlin

Boom Operator

Emily Lascelles

Emily Lascelles

Production Runner

Lisa Vick

Lisa Vick

Script Supervisor

Sandy Buchanan

Sandy Buchanan

Foley Mixer, Production Sound Mixer, Sound Recordist, ADR Mixer, ADR Recordist

Andy Stevens

Andy Stevens

Focus Puller, Visual Effects Camera, VFX Editor, Visual Effects Editor

Christian McWilliams

Christian McWilliams

Location Manager

Bryn Court

Bryn Court

Sculptor

Carol McAulay

Carol McAulay

Special Effects Coordinator

Christopher Ackland

Christopher Ackland

ADR Editor, Dialogue Editor

Roger Pearce

Roger Pearce

Camera Operator

Linda Gamble

Linda Gamble

Unit Publicist

Charles Cottrell

Charles Cottrell

Standby Painter

Tim Grover

Tim Grover

First Assistant Editor, Visual Effects Editor, Post Production Supervisor

Belinda Parish

Belinda Parish

Key Hair Stylist, Makeup Artist, Hairstylist

Jim Dowdall

Jim Dowdall

Armorer, Stunts, Stunt Coordinator

Andrew Glen

Andrew Glen

Editor, Music Editor

John Norster

John Norster

Assistant Costume Designer, Costume Design

Alf Tramontin

Alf Tramontin

Steadicam Operator

Frances Hannon

Frances Hannon

Makeup Department Head, Hair Department Head, Makeup & Hair, Makeup Designer, Hair Designer

Oliver Cary

Oliver Cary

Camera Operator, Second Assistant Camera

Andrew Gardiner

Andrew Gardiner

Electrician

Martin Asbury

Martin Asbury

Storyboard, Storyboard Artist

Paul Harris

Paul Harris

Choreographer

Benedikt Brydern

Benedikt Brydern

Music Coordinator

Mei Lai Hippisley Coxe

Mei Lai Hippisley Coxe

Costume Coordinator

Charles Bodycomb

Charles Bodycomb

Armorer, Supervising Armorer

Terry Potter

Terry Potter

Gaffer

Mads Hansen

Mads Hansen

Production Coordinator, Unit Production Manager, Script Coordinator, Production Supervisor

Pete Anthony

Pete Anthony

Orchestrator, Conductor

David John

David John

Sound Mixer, Sound Recordist, Production Sound Mixer

Sam Barnes

Sam Barnes

Assistant Camera, Second Assistant Camera, First Assistant Camera, Clapper Loader

Stuart Clarke

Stuart Clarke

Utility Stunts, Scenic Artist

Judy Britten

Judy Britten

Unit Manager, Production Coordinator

Brenda Coxon

Brenda Coxon

Accountant, Finance, Production Accountant

Michael Boone

Michael Boone

Art Direction, Set Designer, Carpenter, Assistant Art Director, Draughtsman

William Parnell

William Parnell

Dialogue Editor, Assistant Editor

Bruce Babcock

Bruce Babcock

Orchestrator, Conductor

David Rees

David Rees

Color Timer, Color Grading

Bob Risk

Bob Risk

Foley Editor, Foley, Dialogue Editor, Sound Effects Editor

Colin Alway

Colin Alway

Digital Compositors, Sequence Leads, Compositing Supervisor

Geoff Foster

Geoff Foster

Sound Engineer, Score Engineer, Scoring Mixer

Maxie McDonald

Maxie McDonald

Property Master

Elaine Burt

Elaine Burt

Production Coordinator

Temple Clark

Temple Clark

Storyboard Artist

Linda Bodily

Linda Bodily

Makeup Artist

Jan Jamison

Jan Jamison

Hairstylist

Simon Marsden

Simon Marsden

Location Manager

Simon Eves

Simon Eves

CG Artist, Researcher

Mona Benjamin

Mona Benjamin

Assistant Production Coordinator, Production Office Assistant, Production Coordinator

John Ash

John Ash

Rigging Gaffer

William Dodds

William Dodds

Set Production Assistant, Third Assistant Director, First Assistant Director

Louis Elman

Louis Elman

ADR Voice Casting

Mohan Singh

Mohan Singh

Leadman

Derek Dackombe

Derek Dackombe

Painter

Gary Lamantia

Gary Lamantia

Camera Technician

James R. Belletier

James R. Belletier

First Assistant Camera, Second Assistant Camera

Peter Davey

Peter Davey

Underwater Camera

Stephen Challenor

Stephen Challenor

Supervising Carpenter

Jenny Nichols

Jenny Nichols

Craft Service

Lee Vickery

Lee Vickery

Camera Loader, First Assistant Camera

Francis Abdullah

Francis Abdullah

Transportation Coordinator

Bob Balzarini

Bob Balzarini

Video Assist Operator

Vernon Connolly

Vernon Connolly

Best Boy Electric

Ramesh Appathurai

Ramesh Appathurai

Location Manager

Faye Ong

Faye Ong

Production Manager

Chris George

Chris George

3D Animator

Mike Williams

Mike Williams

Animation Supervisor

Simon P Thorp

Simon P Thorp

Michael Stevenson

Michael Stevenson

Assistant Director, Second Assistant Director

Adam Brockbank

Adam Brockbank

Storyboard Artist, Creature Design, Production Illustrator, Concept Artist, Conceptual Illustrator

Mark Holmes

Mark Holmes

Wardrobe Master

Courtney Vanderslice

Courtney Vanderslice

Visual Effects Production Manager, Executive Visual Effects Producer, Head of Production

Emma Bendell

Emma Bendell

Production Accountant, Assistant Accountant

Les Benson

Les Benson

Property Master, Props, Dressing Prop

Carol Kupisz

Carol Kupisz

Graphic Designer

Tony Tromp

Tony Tromp

Assistant Editor

Nick Murray

Nick Murray

Camera Trainee

Jack Dyer

Jack Dyer

Construction Buyer

John Fox

John Fox

Dressing Prop, Assistant Property Master, Storyboard Artist

Trevor Dyer

Trevor Dyer

Head Carpenter

Ben Georgiades

Ben Georgiades

Assistant Sound Engineer, Scoring Mixer

Gareth John

Gareth John

Production Sound Mixer, Sound Assistant, Sound Mixer

Cliff Corbould

Cliff Corbould

Special Effects Assistant

William J. Bishop

William J. Bishop

Special Effects Technician

Azman Bin Hitam

Azman Bin Hitam

Assistant Grip

Tom Gilligan

Tom Gilligan

Dolly Grip

Christina Thomas

Christina Thomas

Casting Coordinator

David Croucher

David Croucher

Wardrobe Assistant

Stuart Bailey

Stuart Bailey

Project Manager

Becky Jones

Becky Jones

Assistant Location Manager

Linzi Baltrunas

Linzi Baltrunas

Location Assistant

Gloria Salas

Gloria Salas

Accountant

Steve Mcleod

Steve Mcleod

Assistant Chief Lighting Technician

Ben Smith

Ben Smith

Floor Runner

Cyril Gibbons

Cyril Gibbons

Health and Safety

Don Ng

Don Ng

Production Assistant

Joane Baptiste

Joane Baptiste

Production Secretary

PRODUCCIÓN

Fountainbridge Films

Fountainbridge Films

Regency Enterprises

Regency Enterprises

De momento no hay elementos multimedia de esta película

Si te gusta La Trampa, te recomendamos:

Volver