Buscar
Facebook
Twitter
Instagram
Youtube
Al Filo del Mañana (2014)

"Vive, muere, repite."

Al Filo del Mañana (2014)

Al Filo del Mañana (2014)

Edge Of Tomorrow

1h. 53min.

$178,000,000

$370,541,256

En un futuro no muy lejano, invade la Tierra una raza de extraterrestres invencibles. Al comandante William Cage, un oficial que nunca ha entrado en combate, le encargan una misión casi suicida y resulta muerto. Entra entonces en un bucle temporal, en el que se ve obligado a luchar y morir una y otra vez. Pero las múltiples batallas que libra lo hacen cada vez más hábil y eficaz en su lucha contra los alienígenas. Su compañera de combate es Rita Vrataski, una guerrera de las Fuerzas Especiales. Adaptación del manga de Hiroshi Sakurazaka.

REPARTO

Kick Gurry

Kick Gurry

Griff

Franz Drameh

Franz Drameh

Ford

Dragomir Mrsic

Dragomir Mrsic

Kuntz

Charlotte Riley

Charlotte Riley

Nance

Masayoshi Haneda

Masayoshi Haneda

Takeda

Terence Maynard

Terence Maynard

Cruel Sergeant

Noah Taylor

Noah Taylor

Dr. Carter

Lara Pulver

Lara Pulver

Karen Lord

Madeleine Mantock

Madeleine Mantock

Julie

Assly Zandry

Assly Zandry

Infirmary Nurse

Sebastian Blunt

Sebastian Blunt

Young Soldier / Tarmac

Beth Goddard

Beth Goddard

Secretary - Judith

Ronan Summers

Ronan Summers

Dog Soldier 1

Aaron Romano

Aaron Romano

Dog Soldier 2

Usman Akram

Usman Akram

Dog Soldier 3

Bentley Kalu

Bentley Kalu

Dog Soldier 4

Mairead McKinley

Mairead McKinley

Bar Maid

Andrew Neil

Andrew Neil

Old Man

Martin Hyder

Martin Hyder

Drunk

Tommy Campbell

Tommy Campbell

Drop Ship Pilot

John Dutton

John Dutton

Old Man 2

Harry Landis

Harry Landis

Old Man 3

Rachel Handshaw

Rachel Handshaw

Military Spokesperson 1

Martin McDougall

Martin McDougall

Military Spokesperson 2

Anna Botting

Anna Botting

Sky News Anchor (Herself)

Jane Hill

Jane Hill

BBC News Anchor (Herself)

Erin Burnett

Erin Burnett

CNN News Anchor (Herself)

Dany Cushmaro

Dany Cushmaro

Channel 2 News Anchor (Himself)

David Kaye

David Kaye

UDF Commercial (voice)

Jackson

Jackson

Refugee Dog

EQUIPO

Erwin Stoff

Erwin Stoff

Producer, Executive Producer

Jason Hoffs

Jason Hoffs

Executive Producer, Producer

Jeffrey Silver

Jeffrey Silver

Unit Production Manager, Executive Producer, Producer

Tom Lassally

Tom Lassally

Co-Producer, Executive Producer, Producer

Gregory Jacobs

Gregory Jacobs

Co-Producer, Assistant Director, First Assistant Director, Executive Producer, Producer

Joby Harold

Joby Harold

Director, Writer, Executive Producer, Story, Producer, Screenplay

Hidemi Fukuhara

Hidemi Fukuhara

Executive Producer

David Bartis

David Bartis

Executive Producer

Steven Mnuchin

Steven Mnuchin

Executive Producer

Lucinda Syson

Lucinda Syson

Additional Writing, Casting Director, Additional Casting, Casting Assistant, Casting

Oliver Scholl

Oliver Scholl

Conceptual Illustrator, Conceptual Design, Production Design, Production Illustrator

Michael Higham

Michael Higham

Executive Music Producer, Original Music Composer, Music Supervisor, Music Consultant, Music Programmer, Music Editor

Gary Tomkins

Gary Tomkins

Assistant Art Director, Art Direction

Alastair Bullock

Alastair Bullock

Art Department Assistant, Draughtsman, Assistant Art Director, Art Direction, Supervising Art Director

James Boyle

James Boyle

Sound Effects Editor, Supervising Sound Editor, Sound Effects Designer, Assistant Sound Editor, Sound Designer

Christian Petersson

Christian Petersson

Stunt Coordinator, Stunts

Wolfgang Stegemann

Wolfgang Stegemann

Fight Choreographer, Stunts

Peter Burgis

Peter Burgis

Foley, Foley Artist

Tim Lewis

Tim Lewis

Producer, Executive Producer, Co-Producer, Unit Production Manager

Elli Griff

Elli Griff

Set Decoration

Alex Bicknell

Alex Bicknell

Digital Effects Supervisor, Visual Effects Supervisor, Digital Effects Producer, Visual Effects Producer

Simon McGuire

Simon McGuire

Art Direction, Concept Artist

Angus Hudson

Angus Hudson

Focus Puller, Additional Director of Photography, Director of Photography

Julianne Jordan

Julianne Jordan

Music Supervisor

Kim H. Winther

Kim H. Winther

Executive Producer, Second Assistant Director, Associate Producer, Co-Producer, First Assistant Director

Peter Gleaves

Peter Gleaves

ADR & Dubbing, ADR Recordist, ADR Mixer

Richard Baker

Richard Baker

VFX Supervisor, Digital Compositors, Compositing Supervisor, Stereoscopic Supervisor

James Herbert

James Herbert

Editor

Danielle Legovich

Danielle Legovich

Visual Effects Producer

Philip Hedgecock

Philip Hedgecock

First Assistant Editor

Marvin Campbell

Marvin Campbell

Stunts

Craig Simpson

Craig Simpson

Production Supervisor, Digital Compositor, VFX Artist

Lee Edwards

Lee Edwards

Supervising Carpenter, Driver

Betty Williams

Betty Williams

Production Accountant

Graeme Purdy

Graeme Purdy

Property Master

Simon Crane

Simon Crane

Associate Producer, Producer, Stunts, Second Unit Director, Stunt Coordinator, Stunt Double

Christopher Gordon

Christopher Gordon

Stunt Driver, Stunts, Stunt Double

Kate Hawley

Kate Hawley

Costume Designer, Costume Design

Hyun Chul Jung

Hyun Chul Jung

Senior Animator

Dan Hirst

Dan Hirst

Stunts

Peter Field

Peter Field

Second Unit Cinematographer, VFX Director of Photography, Camera Operator

Jason Knox-Johnston

Jason Knox-Johnston

Draughtsman, Supervising Art Director, Art Direction

Nancy Thompson

Nancy Thompson

Set Costumer, Costume Supervisor, Costumer, Costume Design

Mark Harris

Mark Harris

Supervising Art Director, Art Direction

Charlotte Graham

Charlotte Graham

Driver

Scott Armstrong

Scott Armstrong

Utility Stunts

Patrick Savage

Patrick Savage

Musician

Deborah Giarratana

Deborah Giarratana

Executive Visual Effects Producer

Shane Steyn

Shane Steyn

Stunt Double, Stunts

Treva Wurmfeld

Treva Wurmfeld

Epk Producer

Hiroshi Sakurazaka

Hiroshi Sakurazaka

Novel

Ben Harrison

Ben Harrison

Visual Effects Production Manager, Second Assistant Director, Assistant Production Manager

Samantha C. Kirkeby

Samantha C. Kirkeby

Script Supervisor

Harold Parker

Harold Parker

First Assistant Editor, Post Production Consulting, Assistant Editor, VFX Artist

Julien Legay

Julien Legay

Visual Effects Technical Director

Nick McKinless

Nick McKinless

Stunts, Stunt Double

Toni Pykäläniemi

Toni Pykäläniemi

Digital Compositor

Tim Wooster

Tim Wooster

Camera Operator, Underwater Camera, Second Unit Director of Photography

Alain Lalanne

Alain Lalanne

Visual Effects Producer

Alexis Wajsbrot

Alexis Wajsbrot

CG Supervisor, Visual Effects Supervisor

Andy Wareham

Andy Wareham

Stunt Double, Stunts

Eric Huang

Eric Huang

Animation

Michael Li

Michael Li

Stunts, Utility Stunts

Leo Birenberg

Leo Birenberg

Original Music Composer, Music Score Producer, Additional Music

Boris Martinez

Boris Martinez

Stunts

Calvin Dean

Calvin Dean

Stunts

Joe Hobbs

Joe Hobbs

Wardrobe Master, Assistant Costume Designer

Dan Grace

Dan Grace

Wardrobe Supervisor, Costume Supervisor

Neil Lamont

Neil Lamont

Art Direction, Assistant Art Director, Supervising Art Director, Production Design

Jonathan Fawkner

Jonathan Fawkner

Compositor, Additional Visual Effects, Compositing Supervisor, Visual Effects Supervisor

Bjorn Ole Schroeder

Bjorn Ole Schroeder

Sound Effects Editor, ADR Supervisor, ADR & Dubbing, Supervising Dialogue Editor, Supervising Sound Editor, Dialogue Editor

Michael Fentum

Michael Fentum

Sound Effects Designer, Foley Editor, Supervising Sound Editor, Sound Effects Editor, Sound Designer

Dominic Gibbs

Dominic Gibbs

Sound Supervisor, Sound Editor, Sound Designer, Music Editor, Sound Effects Editor, Supervising Sound Editor

Alistair Hawkins

Alistair Hawkins

Sound Effects Editor, First Assistant Sound Editor

John Warhurst

John Warhurst

Supervising Music Editor, Supervising Sound Editor, Temp Music Editor, Music Editor

Jason Swanscott

Jason Swanscott

Foley Artist, Foley

Robert Houston

Robert Houston

Music Editor

Dean Moran

Dean Moran

Transportation Coordinator, Transportation Captain

Liam Steel

Liam Steel

Choreographer

Damien Beebe

Damien Beebe

Camera Operator, Director of Photography

Glen Gathard

Glen Gathard

Foley, Supervising Sound Editor, Foley Recordist, Sound, Foley Editor, Foley Mixer

Ravi Bansal

Ravi Bansal

Conceptual Design, Matte Painter, Concept Artist, Conceptual Illustrator, Art Direction

Gareth Griffiths

Gareth Griffiths

Musician

Christian Huband

Christian Huband

Set Designer, Supervising Art Director, Assistant Art Director, Art Direction, Production Design

Stephen Swain

Stephen Swain

Assistant Art Director, Art Direction

Will Coubrough

Will Coubrough

Assistant Art Director, Draughtsman, Art Direction

Jordana Finkel

Jordana Finkel

Art Department Assistant, Assistant Art Director, Art Direction

Terry Heggarty

Terry Heggarty

Standby Painter

Robert Hochstoeger

Robert Hochstoeger

Assistant Art Director

Pollyanna Seath

Pollyanna Seath

Production Assistant, Art Department Coordinator, Construction Coordinator

Jeffrey D. Simon

Jeffrey D. Simon

Assistant Art Director

Nicholas Williams

Nicholas Williams

Standby Painter

Ben Meechan

Ben Meechan

Sound Designer, Sound Effects Editor

Dan Morgan

Dan Morgan

Supervising Dialogue Editor, Supervising ADR Editor, Supervising Sound Editor, ADR & Dubbing, ADR Supervisor, Dialogue Editor

Jess Lewington

Jess Lewington

Special Effects Coordinator

Gary Brozenich

Gary Brozenich

Visual Effects Supervisor, CG Supervisor

Philip Greenlow

Philip Greenlow

Executive Visual Effects Producer, Visual Effects Producer, Visual Effects Coordinator

Matt Kasmir

Matt Kasmir

Digital Compositor, Visual Effects Supervisor

Diane Kingston

Diane Kingston

Digital Effects Producer, Visual Effects Producer

Matt Middleton

Matt Middleton

Visual Effects Supervisor

Kim Phelan

Kim Phelan

Visual Effects Producer

Susana Torres

Susana Torres

Stunt Coordinator

Chuck Finch

Chuck Finch

Chief Lighting Technician, Gaffer

Lisa Vick

Lisa Vick

Script Supervisor

Arnaud Kaiser

Arnaud Kaiser

Location Manager

Dan Blacklock

Dan Blacklock

Set Costumer, Costume Assistant

Amanda Cox

Amanda Cox

Set Costumer

Julian Morson

Julian Morson

"B" Camera Operator, Steadicam Operator, Camera Operator

David James

David James

Still Photographer

Amanda Pettett

Amanda Pettett

Construction Coordinator

Chris Burdon

Chris Burdon

Additional Sound Re-Recording Mixer, Sound Re-Recording Mixer

James Shannon

James Shannon

Dolby Consultant

Simon Stanley-Clamp

Simon Stanley-Clamp

Digital Supervisor, Compositors, VFX Supervisor, Visual Effects Supervisor

Domonkos Pardanyi

Domonkos Pardanyi

Stunt Double, Stunt Coordinator, Stunts

Mark Taylor

Mark Taylor

Foley Editor, Sound Effects Editor, Additional Sound Re-Recording Mixer, Sound Re-Recording Mixer

Jaap Buitendijk

Jaap Buitendijk

Still Photographer

Tom Partridge

Tom Partridge

Visual Effects Editor

Dean Burtenshaw

Dean Burtenshaw

Transportation Coordinator, Driver

Pablo Verdejo

Pablo Verdejo

Stunts

Fernand Bos

Fernand Bos

Supervising Music Editor, Music Editor

Iris Frisch

Iris Frisch

VFX Production Coordinator

Andy Stevens

Andy Stevens

Focus Puller, Visual Effects Camera, VFX Editor, Visual Effects Editor

Pete Romano

Pete Romano

Second Unit Director of Photography, Underwater Director of Photography, Underwater Camera

Sébastien Moreau

Sébastien Moreau

Visual Effects Supervisor, Executive Visual Effects Producer

Katherine Tibbetts

Katherine Tibbetts

Production Supervisor, Production Coordinator, Production Manager

Alex Rouse

Alex Rouse

Wigmaker

Abhishek Chauhan

Abhishek Chauhan

VFX Editor, Visual Effects Editor

Arvind Chaurasiya

Arvind Chaurasiya

Visual Effects Editor

Omkar Iyer

Omkar Iyer

Visual Effects Editor

Dhananjay Parab

Dhananjay Parab

Visual Effects Editor

Katie Goodwin

Katie Goodwin

Visual Effects Editor, VFX Editor

Peter Robertson

Peter Robertson

Steadicam Operator, Camera Operator

Sylvia Parker

Sylvia Parker

Script Supervisor

Adam Dale

Adam Dale

Aerial Camera, Camera Operator, Helicopter Camera, Aerial Director of Photography

Jon Webb

Jon Webb

Focus Puller, First Assistant Camera

Ben Wilson

Ben Wilson

Steadicam Operator, Additional Camera, First Assistant Camera, Camera Operator

Simon Chase

Simon Chase

Foley Editor, Assistant Sound Editor, ADR & Dubbing, Sound Effects Editor, ADR Editor, Supervising ADR Editor, Dialogue Editor

Martin Chamney

Martin Chamney

CG Supervisor, Pre-Visualization Supervisor

Nicholas Roche-Gordon

Nicholas Roche-Gordon

Key Set Costumer, Set Costumer, Key Costumer, Costumer

Steve Harvey

Steve Harvey

Unit Manager, Location Manager

Sarah Monzani

Sarah Monzani

Makeup Artist, Makeup & Hair, Hairstylist, Makeup Department Head, Hairdresser, Makeup Designer, Hair Designer

Stephane Paris

Stephane Paris

VFX Supervisor, Visual Effects Supervisor, CG Supervisor

Jane Winkles

Jane Winkles

Assistant Editor, Post Production Coordinator, First Assistant Editor

Allan Jenkins

Allan Jenkins

Music Editor

Ryan Young

Ryan Young

Sound Mix Technician, Mix Technician, ADR Mixer, ADR Recordist

Kee-Suk

Kee-Suk 'Ken' Hahn

Visual Effects Supervisor, Sequence Supervisor, Digital Effects Supervisor

Fraser Taggart

Fraser Taggart

Second Unit Cinematographer, Second Unit Director of Photography

Matthew Bristowe

Matthew Bristowe

Digital Intermediate Producer, Head of Production, Digital Intermediate

Emma Harding

Emma Harding

Costume Assistant

Claire Raskind

Claire Raskind

Unit Publicist

Steve Nichols

Steve Nichols

Lead Animator, Head of Animation, Animation Supervisor

Matthew Rouleau

Matthew Rouleau

CG Supervisor, Visual Effects Supervisor

Randy James Beckman

Randy James Beckman

Stunt Coordinator, Stunts

Fran Needham

Fran Needham

Makeup Artist

Jerad Marantz

Jerad Marantz

Makeup Designer, Creature Design, Costume Illustrator, Character Designer, Concept Artist

Alf Tramontin

Alf Tramontin

Steadicam Operator

Caroline Bowker

Caroline Bowker

Script Supervisor

Daryl Sawchuk

Daryl Sawchuk

Animation, Animation Supervisor

Neil Weatherley

Neil Weatherley

CG Supervisor

Artemis Oikonomopoulou

Artemis Oikonomopoulou

CG Supervisor

Karl Herbst

Karl Herbst

Visual Effects Supervisor, CG Supervisor, Digital Effects Supervisor

Eamonn Butler

Eamonn Butler

Executive Producer, Animation Director, Animation Supervisor

Conor Byrne

Conor Byrne

Visual Effects Editor

Allen Cappuccilli

Allen Cappuccilli

Visual Effects Editor

Liana Jackson

Liana Jackson

VFX Editor, Visual Effects Editor

Laura Jennings

Laura Jennings

Visual Effects Editor, Editor

Christopher Learmonth

Christopher Learmonth

Digital Intermediate Editor, VFX Editor

Hayley Easton Street

Hayley Easton Street

Visual Effects Art Director, Concept Artist, Art Direction

Michael White

Michael White

Hairstylist, Hair Department Head

Francesco Alberico

Francesco Alberico

Hair Designer, Hairdresser, Hairstylist, Key Hair Stylist, Hair Department Head

Rose Crocker

Rose Crocker

Makeup Artist, Key Makeup Artist, Key Hair Stylist, Hairstylist

Ailbhe Lemass

Ailbhe Lemass

Key Hair Stylist, Key Makeup Artist, Makeup Designer, Makeup Artist

Zoe Clare Brown

Zoe Clare Brown

Key Hair Stylist, Hairstylist, Makeup Artist

Jacqueline Bhavnani

Jacqueline Bhavnani

Hairstylist, Makeup & Hair, Makeup Artist

Jessica Brooks

Jessica Brooks

Makeup Supervisor, Special Effects Makeup Artist, Makeup Artist

Oliver Loncraine

Oliver Loncraine

Additional Camera, First Assistant Camera, "C" Camera Operator, Clapper Loader, Camera Operator, Focus Puller

Mark Moriarty

Mark Moriarty

Second Unit Director of Photography, Camera Operator

Stefan Stankowski

Stefan Stankowski

Additional Photography, First Assistant Camera, Camera Operator

Olly Tellett

Olly Tellett

First Assistant "A" Camera, Camera Operator, First Assistant Camera, First Assistant "B" Camera

Christof Roche-Gordon

Christof Roche-Gordon

Costume Supervisor, Costume Assistant, Set Costumer

Andrew Dearnley

Andrew Dearnley

Digital Intermediate

Mark Burton

Mark Burton

Assistant Editor, First Assistant Editor

Carmen Tabanyi

Carmen Tabanyi

Script Supervisor

Dan Whitty

Dan Whitty

Location Manager

Steven Hall

Steven Hall

Visual Effects Camera, Second Unit Cinematographer, VFX Director of Photography, Camera Operator

John Prendergast

John Prendergast

Location Manager

Antony Hunt

Antony Hunt

Executive Producer, Associate Producer, Executive Visual Effects Producer

Zach Robinson

Zach Robinson

Music Coordinator, Additional Music

Brett Margules

Brett Margules

Animation

Rick Lipton

Rick Lipton

Dialect Coach, Dialogue Coach

Denys Shchukin

Denys Shchukin

Visual Effects Technical Director

George Adams

George Adams

First Assistant Editor, 3D Editor

Lex Donovan

Lex Donovan

Location Manager, Assistant Location Manager

Ed Hawkins

Ed Hawkins

Visual Effects Supervisor, Sequence Supervisor, Compositing Supervisor, Digital Compositor, Compositor, 2D Supervisor

Julius Kwan

Julius Kwan

Animation Supervisor, Senior Animator, Lead Animator, Animation

Dhirendra Chhatpar

Dhirendra Chhatpar

Stereoscopic Editor

Peer Lemmers

Peer Lemmers

Lead Animator, Animation, Senior Animator

Adrian Millington

Adrian Millington

Animation, Animation Supervisor, Senior Animator

Chris Lawrence

Chris Lawrence

Visual Effects Supervisor, CG Supervisor, Other

Dominic Thomson

Dominic Thomson

Online Editor, Compositor, Digital Intermediate

Isabelle Langlois

Isabelle Langlois

Visual Effects Producer, Head of Production

Anthony D

Anthony D'Agostino

Compositors, Digital Compositor

Lucien Fostier

Lucien Fostier

Compositors, Digital Compositors, Digital Compositor

Woojo Jeon

Woojo Jeon

Visual Effects Coordinator

Mike Marcuzzi

Mike Marcuzzi

Visual Effects, Digital Effects Supervisor, Creature Technical Director

Conrad Olson

Conrad Olson

Compositors, Digital Compositor, Compositor

Emma Norton

Emma Norton

Visual Effects Producer

Terry Bamber

Terry Bamber

Assistant Director, Production Manager

Amanda Foster

Amanda Foster

Stunts

Robert Eberlein

Robert Eberlein

Additional Photography

I.M. Pei

I.M. Pei

Chris Carreras

Chris Carreras

Co-Producer, Associate Producer, First Assistant Director

Nick Kray

Nick Kray

ADR Recordist, ADR Mixer

Graham Martin

Graham Martin

VFX Production Coordinator

Kate Ringsell

Kate Ringsell

Casting Director, Casting Assistant, Casting Associate, Casting

Paul Hampshire

Paul Hampshire

Stunts

Derek Walker

Derek Walker

Camera Loader, Steadicam Operator, Additional Camera, Camera Operator

Casey Stone

Casey Stone

Scoring Mixer

Max Keene

Max Keene

Co-Producer, First Assistant Director, Associate Producer

Suzanne Forward

Suzanne Forward

Visual Effects Coordinator

Ross Johnson

Ross Johnson

Head of Production, Visual Effects Coordinator

Miranda Marks

Miranda Marks

Production Secretary, Assistant Production Coordinator, Production Coordinator

Murray Gale

Murray Gale

Visual Effects Coordinator

Aymeric Perceval

Aymeric Perceval

Visual Effects Supervisor, Compositing Supervisor

Kirsty Mcqueen

Kirsty Mcqueen

Hairstylist, Makeup Artist

Dominic Tuohy

Dominic Tuohy

Special Effects Supervisor

Martin Corbett

Martin Corbett

3D Editor, First Assistant Editor

Kevin Jenkins

Kevin Jenkins

Unit Manager, Location Manager, Visual Effects Art Director, Production Design

Andrew Palmer

Andrew Palmer

Assistant Art Director, Art Direction

Mark N. Tompkins

Mark N. Tompkins

Standby Painter, Lead Painter, Concept Artist, Painter, Scenic Artist

Chris Tost

Chris Tost

Animation

Paul Wheeldon

Paul Wheeldon

First Assistant "A" Camera, Second Assistant Camera, First Assistant "B" Camera, First Assistant Camera, First Assistant "C" Camera

David Penfold

David Penfold

First Assistant Camera

Sam Girdler

Sam Girdler

Visual Effects Coordinator, Set Production Assistant

Andre Hitsøy

Andre Hitsøy

VFX Artist

Wade Eastwood

Wade Eastwood

Stunts, Second Unit Director, Stunt Coordinator, Stunt Double

Alan Grayley

Alan Grayley

Electrician

Antonio Marra

Antonio Marra

Pipeline Technical Director

Stuart Wilson

Stuart Wilson

Sound Mixer, Sound Recordist, Production Sound Mixer

Sandra Germain

Sandra Germain

Visual Effects Producer, Visual Effects Coordinator

Rob Dunbar

Rob Dunbar

Visual Effects

Alan Hall

Alan Hall

Assistant Camera, First Assistant Camera, Second Assistant Camera, Camera Trainee, Clapper Loader

Tom Balogh

Tom Balogh

Visual Effects, Visual Effects Editor

Nick Ray

Nick Ray

Best Boy Grip, Key Grip

Marc Wolff

Marc Wolff

Stunts, Pilot, Aerial Coordinator

Jason Curle

Jason Curle

Stunts

Ciarán Keenan

Ciarán Keenan

Visual Effects Coordinator, Visual Effects Producer

Paul Lee

Paul Lee

Animation

George Bailey

George Bailey

Stunts

Grace Lan

Grace Lan

Digital Intermediate, Digital Intermediate Editor

Lee Eldred

Lee Eldred

Best Boy Electrician, Electrician, Best Boy Electric

Nancy Lamontagne

Nancy Lamontagne

Visual Effects Coordinator, Visual Effects Production Manager

Craig McPherson

Craig McPherson

Supervising Animator, Animation, Animation Supervisor, Lead Animator

Tobias Eedy

Tobias Eedy

Second Assistant Camera, First Assistant "B" Camera, First Assistant Camera

Megan Galbraith

Megan Galbraith

VFX Production Coordinator, Visual Effects Coordinator

Eric Scott

Eric Scott

Visual Effects Production Manager, Visual Effects Producer

Len Morganti

Len Morganti

Storyboard Artist

Aaron Deerfield

Aaron Deerfield

Lead Animator, Senior Animator

Tim Davies

Tim Davies

Orchestrator, Conductor

Ann Chow

Ann Chow

Visual Effects Coordinator

Liang Yang

Liang Yang

Stunt Coordinator, Stunts, Fight Choreographer

Luke Armstrong

Luke Armstrong

Director, VFX Supervisor, Writer, Producer, Editor, Digital Compositor

Sam Parham

Sam Parham

Stunts

Matt Curtis

Matt Curtis

Graphic Designer, Main Title Designer, Title Graphics, Title Designer

Rob Garner

Rob Garner

Compositor, Digital Compositor

Carey Smith

Carey Smith

Co-Producer, Digital Producer, Digital Effects Producer

Terry Madden

Terry Madden

Second Unit First Assistant Director, First Assistant Director, Assistant Director

Vincent Wang

Vincent Wang

Stunts

Terry Archer

Terry Archer

Costume Assistant, Set Costumer

Perry Goyen

Perry Goyen

Set Costumer, Principal Costumer

Laurent Laban

Laurent Laban

Animation, Animation Supervisor, Lead Animator

Chloe Warren

Chloe Warren

Production Assistant

Sachin Patidar

Sachin Patidar

Visual Effects Editor, Online Editor

Dawn Gough

Dawn Gough

Sound Effects Editor, Assistant Sound Editor, Sound Editor

Jason Wasserman

Jason Wasserman

First Assistant Editor, Assistant Editor

Christophe St-Pierre Paradis

Christophe St-Pierre Paradis

Animation Supervisor, Lead Animator, Animation

David Cozens

David Cozens

Clapper Loader, First Assistant "A" Camera, First Assistant Camera, Focus Puller

Adrian McGaw

Adrian McGaw

Stunt Double, Stunts

Alexandre Ronco

Alexandre Ronco

Animation Supervisor, Animation

Lucia Foster Found

Lucia Foster Found

Aerial Coordinator

Patrick Comtois

Patrick Comtois

Modeling

Kevin Fraser

Kevin Fraser

Best Boy Grip, Key Grip

David Rist

David Rist

Dolly Grip, Grip

Laura Moloney

Laura Moloney

Third Assistant Director, Set Production Assistant

David Orpheus

David Orpheus

Set Production Assistant, Production Assistant

Gary Hutchings

Gary Hutchings

Grip, Dolly Grip, Key Grip

James Nicholl

James Nicholl

Simulation & Effects Artist, Creature Technical Director, Creature Effects Technical Director, CG Artist

Toby Plaskitt

Toby Plaskitt

Grip, Russian Arm Operator

Kate Chadderton

Kate Chadderton

Costume Coordinator

Daniel Dow

Daniel Dow

Stunts

Richard Fox

Richard Fox

Digital Compositor, Digital Compositors

Joey Coughlin

Joey Coughlin

Electrician, Second Assistant Director

Leo-Patrick Houde

Leo-Patrick Houde

Visual Effects Assistant Editor, Visual Effects Coordinator, VFX Editor

Sacha Jones

Sacha Jones

Assistant Camera, Clapper Loader, Additional First Assistant Camera, Second Assistant "C" Camera

Mens-Sana Tamakloe

Mens-Sana Tamakloe

Stunts, Stunt Double

Abby Mills

Abby Mills

Production Coordinator, Assistant Director

Kevin Penney

Kevin Penney

Foley Supervisor, Sound Effects Editor, Foley Editor

Alvise Avati

Alvise Avati

Animation, Lead Animator

Simon Muir

Simon Muir

Grip, Rigging Grip, Dolly Grip, Key Grip

Lucy Cover

Lucy Cover

Second Assistant Director, Assistant Director, Third Assistant Director

Georgette Turner

Georgette Turner

Assistant Location Manager, Location Manager

Billy Prichard

Billy Prichard

Key Costumer, Costume Assistant

Lee Croucher

Lee Croucher

Wardrobe Supervisor, Costumer

Guy Bennett

Guy Bennett

Key Grip

Brad Silby

Brad Silby

Lead Animator, Animation Supervisor

Will Samuelson

Will Samuelson

Helicopter Camera, Aerial Camera, Aerial Coordinator, Pilot

Steve Pugh

Steve Pugh

Dolly Grip, Key Grip

Nadia Tzuo

Nadia Tzuo

VFX Artist, Title Designer

Simon Hume

Simon Hume

Focus Puller, First Assistant Camera

Andy Pilgrim

Andy Pilgrim

Stunts

Matthew Twyford

Matthew Twyford

VFX Supervisor, Compositing Lead, Sequence Leads, VFX Artist, Compositing Supervisor

Oliver Bailey

Oliver Bailey

Stunts, Stunt Double

Tiger Rudge

Tiger Rudge

Stunts

Cordelia Hardy

Cordelia Hardy

First Assistant Director

Luke Cairns

Luke Cairns

Additional Camera, Second Assistant Camera, Additional Second Assistant Camera

Keith Manning

Keith Manning

Grip, Dolly Grip, Best Boy Grip

Jason Hunjan

Jason Hunjan

Utility Stunts, Stunts

Jo Walls

Jo Walls

3D Artist, Animation

William Cote

William Cote

Visual Effects Production Assistant, Digital Compositor

Cedric Lo

Cedric Lo

Animation Supervisor, Senior Animator, Lead Animator

Will Towle

Will Towle

Digital Compositor

Simon Whyman

Simon Whyman

Stunts

Ashley Bellm

Ashley Bellm

Visual Effects Production Manager, Visual Effects Coordinator

Rick English

Rick English

Stunt Double, Stunts

Nuttavut Baiphowongse

Nuttavut Baiphowongse

Concept Artist

Rashmi Salvi

Rashmi Salvi

Special Effects Coordinator, Production Coordinator

Sam Gordon

Sam Gordon

Modeling

Lisa Pickering

Lisa Pickering

Makeup & Hair, Hairstylist, Makeup Artist

Richard Cheal

Richard Cheal

Prop Maker, Special Effects Technician

Lee Bagley

Lee Bagley

Stunts, Stunt Double

Dan Hartley

Dan Hartley

Video Assist Operator

Billy Dunn

Billy Dunn

Electrician, Lighting Technician

Simone Ciliani

Simone Ciliani

Visual Effects Technical Director

Viktor Lundqvist

Viktor Lundqvist

Visual Effects Technical Director

Daniel Kramer

Daniel Kramer

Visual Effects Supervisor, Digital Effects Supervisor

Keith W. Smith

Keith W. Smith

Animation, Animation Supervisor, Lead Animator, Senior Animator

Brian Fortune

Brian Fortune

Digital Compositor, Compositor

DeadMono

DeadMono

Additional Music

Tom O

Tom O'Flaherty

Animation, Lead Animator

Arabella Gilbert

Arabella Gilbert

Line Producer, Unit Production Manager, Production Coordinator, Assistant Production Coordinator

Albert Cheng

Albert Cheng

Pre-Visualization Supervisor

David Simpson

David Simpson

2D Supervisor, Compositor

Christian Kaestner

Christian Kaestner

Compositor, VFX Supervisor, Compositing Supervisor, Visual Effects Supervisor

Zai Ortiz

Zai Ortiz

Visual Effects Supervisor, CG Supervisor

Simon Wilkinson

Simon Wilkinson

Visual Effects

Talia Felber

Talia Felber

Production Manager, Visual Effects Coordinator

Jack Hughes

Jack Hughes

VFX Supervisor, Digital Compositor

Alex Fraser

Alex Fraser

Dolly Grip, Carpenter

Philip Cabana

Philip Cabana

Visual Effects Production Assistant, Visual Effects Coordinator

Emma Savin

Emma Savin

Driver

Giles Dumper

Giles Dumper

Stunt Double, Stunts, Pilot

Jeremy Séguin

Jeremy Séguin

Digital Compositors, Digital Compositor

John Ashton Thomas

John Ashton Thomas

Orchestrator

Jeremy Mesana

Jeremy Mesana

Lead Animator, Senior Animator

Hiroaki Narita

Hiroaki Narita

Visual Effects Technical Director, VFX Artist

Bryon Caldwell

Bryon Caldwell

Animation, Senior Animator

Niña Laureles

Niña Laureles

Visual Effects Technical Director

Scott Parker

Scott Parker

Lighting Technician

Alex Bender

Alex Bender

First Assistant Camera, Second Assistant Camera, Second Unit Director of Photography, Second Assistant "B" Camera, Second Assistant "A" Camera

Zachary Torok

Zachary Torok

Animation

Marvin Kim

Marvin Kim

Character Modelling Supervisor, Modelling Supervisor

Taehyun Park

Taehyun Park

Modeling

John Welborn

John Welborn

Software Engineer

Matt Kowaliszyn

Matt Kowaliszyn

Animation, Animation Supervisor, Lead Animator

Marie Victoria Denoga

Marie Victoria Denoga

Digital Compositors, Digital Compositor

Joe Hissey

Joe Hissey

Electrician, Lighting Technician

Josh Sykes

Josh Sykes

Visual Effects Producer, Location Assistant, Visual Effects Coordinator

Injoon Hwang

Injoon Hwang

VFX Artist

Mike King

Mike King

Electrician

Richard Merrell

Richard Merrell

Electrician

Nicholas Daines

Nicholas Daines

Stunt Double, Stunts

James Hyde

James Hyde

ADR Mixer, ADR Recordist

Helen Newby

Helen Newby

Compositor, CG Supervisor

Holly Price

Holly Price

Visual Effects Production Manager, Visual Effects Coordinator

Solomon Artistes

Solomon Artistes

Extras Casting

Nicholas Hampshire

Nicholas Hampshire

Pipeline Technical Director, CG Artist

Vincent Désilets

Vincent Désilets

Senior Animator, Special Effects

Gabriel Tremblay-Beauvais

Gabriel Tremblay-Beauvais

Modeling

Hiroyuki David Yabu

Hiroyuki David Yabu

Animation, Lead Animator

Suzette Barnett

Suzette Barnett

Compositor

Alex Jadfard

Alex Jadfard

Digital Compositor, Compositing Artist

Oded Granot

Oded Granot

Digital Compositor

Dave Freeth

Dave Freeth

Libra Head Technician

Andy Stallabrass

Andy Stallabrass

ADR Recordist, ADR Mixer

Leigh Gold

Leigh Gold

First Assistant "B" Camera, First Assistant Camera, First Assistant "C" Camera, First Assistant "A" Camera

Valerie Loyer

Valerie Loyer

CG Artist

Alan Fregtman

Alan Fregtman

Pipeline Technical Director

Artur Surma

Artur Surma

Assistant Accountant

Kevin Lyons

Kevin Lyons

Utility Stunts

Noah Meddings

Noah Meddings

Special Effects Technician

James Perry

James Perry

Second Assistant Camera, Second Assistant "C" Camera, Second Assistant "A" Camera

Paul Snell

Paul Snell

Second Assistant "A" Camera, Second Assistant Camera, Second Assistant "B" Camera

Kurt Lawson

Kurt Lawson

Digital Compositor, Compositing Supervisor

Andrew Fensom

Andrew Fensom

Rotoscoping Artist, Compositor

Nicolas Borens

Nicolas Borens

2D Supervisor, Compositing Lead

David Cunningham

David Cunningham

VFX Artist, CG Supervisor, Visual Effects Technical Director

Rohan Tirkey

Rohan Tirkey

Stereoscopic Supervisor

Charles Darby

Charles Darby

Creative Director

Dean Ford

Dean Ford

Special Effects Technician

Anthony Benjamin

Anthony Benjamin

Best Boy Grip

Simon King

Simon King

Phantom Operator

Stuart Bridges

Stuart Bridges

Video Assist Operator

Joanne Fox

Joanne Fox

Production Assistant, Production Secretary

Sandra Chocholska

Sandra Chocholska

Digital Compositor, Compositor

Chris Clarke

Chris Clarke

Additional Second Assistant Camera, Second Assistant "A" Camera, VFX Director of Photography, Second Assistant Camera, Additional First Assistant Camera, Clapper Loader

Guillermo Gil Martin

Guillermo Gil Martin

Camera Trainee

Jonny Hodgetts

Jonny Hodgetts

Floor Runner

Darren O

Darren O'Connell

Production Assistant, Floor Runner

Benjamin Krebs

Benjamin Krebs

Digital Compositor

Luc Gavigan

Luc Gavigan

Third Assistant Director

Tim Weyers

Tim Weyers

Post Production Coordinator

Danielle Rubin

Danielle Rubin

Compositor, Digital Compositor, Visual Effects Coordinator, Visual Effects Production Manager

Roland C. Phillips

Roland C. Phillips

Second Assistant Camera, Additional Second Assistant Camera

Julien Goldsbrough

Julien Goldsbrough

Compositor

Joseph A. Zaki

Joseph A. Zaki

Visual Effects, Compositing Supervisor

Anne Putnam Kolbe

Anne Putnam Kolbe

Visual Effects Producer, Executive Visual Effects Producer

Daryl Andrews

Daryl Andrews

Stunts

Ian Speed

Ian Speed

Libra Head Technician

Abhijeet Yerunkar

Abhijeet Yerunkar

Stereoscopic Editor

Priyal Mahadik

Priyal Mahadik

Stereoscopic Editor

Smeet Vedant

Smeet Vedant

Stereoscopic Editor

Vaibhav Marathe

Vaibhav Marathe

Stereoscopic Editor

Frederikke Glick

Frederikke Glick

Compositor

Richard Courtman

Richard Courtman

Compositor, Rotoscoping Artist, Visual Effects

Charlotte Larive

Charlotte Larive

Digital Compositor

Eric So

Eric So

Digital Compositor

Ian Fellows

Ian Fellows

Digital Compositor

Jean-Baptiste Godin

Jean-Baptiste Godin

Digital Compositor

Hugo Gauvreau

Hugo Gauvreau

Digital Compositor, VFX Artist

David Vivaldini

David Vivaldini

Digital Compositor

Gavin McKenzie

Gavin McKenzie

Compositor, Video Assist Operator, Digital Compositor

Michael Baker

Michael Baker

Digital Compositor

Robyn Snell

Robyn Snell

Electrician, Production Coordinator

Sam Osborne

Sam Osborne

Compositing Lead

Barry Howell

Barry Howell

Conceptual Illustrator, Creative Director

Ben McIlveen

Ben McIlveen

Digital Intermediate Editor, VFX Artist

Björn Gottwald

Björn Gottwald

Compositor, Digital Compositor

Alban Kasikci

Alban Kasikci

Digital Compositor

Alison Lai

Alison Lai

Clapper Loader, Second Assistant Camera

Simon-Pierre Puech

Simon-Pierre Puech

Digital Compositor

Pierpaolo Navarini

Pierpaolo Navarini

Visual Effects Technical Director

Francois Croteau

Francois Croteau

Matte Painter

Frederic Dupere

Frederic Dupere

Matte Painter

Julien Dubuisson

Julien Dubuisson

Pipeline Technical Director

Duncan Ransom

Duncan Ransom

Animation

Duarte Victorino

Duarte Victorino

CG Artist, Visual Effects Technical Director

Eoghan Cunneen

Eoghan Cunneen

CG Artist, Pipeline Technical Director

Adam Parker

Adam Parker

Compositor, Digital Compositor

Alexander Eriksson

Alexander Eriksson

Compositor, Digital Compositor

Amy Davis

Amy Davis

Compositor, Digital Compositor

Marc Rice

Marc Rice

VFX Artist, Compositor, Compositing Supervisor

Vladislav Akhtyrskiy

Vladislav Akhtyrskiy

Compositing Lead, Compositing Supervisor

Henry Bush

Henry Bush

Pipeline Technical Director

Jacob Telleen

Jacob Telleen

Pipeline Technical Director

Oliver Fergusson-Taylor

Oliver Fergusson-Taylor

Digital Compositor, Rotoscoping Artist, Visual Effects Technical Director, Compositor

Chris Parks

Chris Parks

Stereoscopic Supervisor

Anna Joel Wilson

Anna Joel Wilson

Production Manager

Jeremy Hey

Jeremy Hey

Digital Compositor

Maxine Whittaker

Maxine Whittaker

Stunts

Hubert Zapalowicz

Hubert Zapalowicz

Matte Painter

Martine Guay

Martine Guay

Matte Painter

Barry O

Barry O'Brien

Stereoscopic Supervisor

Jeanne-Élise Prévost

Jeanne-Élise Prévost

Visual Effects Producer, Visual Effects Coordinator, Visual Effects Production Manager

Colas Fiszman

Colas Fiszman

Pipeline Technical Director

Arkin Esref

Arkin Esref

VFX Artist

Swapnil Kulkarni

Swapnil Kulkarni

Visual Effects Technical Director, Stereoscopic Supervisor

Neelkanth Mapara

Neelkanth Mapara

Online Editor

Harikrishna Dubey

Harikrishna Dubey

Stereoscopic Editor

Christine Leclerc

Christine Leclerc

CG Artist

Adrian Nurse

Adrian Nurse

Digital Compositor

Jeremie Ducrocq

Jeremie Ducrocq

Compositing Lead, Digital Compositor

Arnaud Havart

Arnaud Havart

Matte Painter

Martin Pélissier

Martin Pélissier

VFX Artist

James Alexander Waller

James Alexander Waller

Jack Dudman

Jack Dudman

Concept Artist

Alex Grace

Alex Grace

Costume Assistant

Jamie Harvey

Jamie Harvey

Wardrobe Assistant, Costume Assistant

Tommy Blunkell

Tommy Blunkell

Costume Assistant

María Garcés

María Garcés

Costume Assistant

Joel Christopher

Joel Christopher

Set Costumer, Costume Assistant, Costumer

Heather Rayat

Heather Rayat

Costume Assistant

Stefanie Cytron

Stefanie Cytron

Costume Consultant

Harriet Eastgate

Harriet Eastgate

Assistant Accountant

Oliver Mitchell

Oliver Mitchell

Assistant Accountant

Darren Litten

Darren Litten

Vehicles Coordinator

Tamara King

Tamara King

Additional Third Assistant Director, Floor Runner

Paul Sacks

Paul Sacks

Additional Third Assistant Director

Robert Madden

Robert Madden

Second Assistant Director, Additional Third Assistant Director

Amanda Fernie

Amanda Fernie

Assistant Accountant

Ann Ormesher

Ann Ormesher

Assistant Accountant

Ewan Taylor

Ewan Taylor

Assistant Accountant

Ingrid Simmonds

Ingrid Simmonds

Assistant Accountant

Tom Payton

Tom Payton

Assistant Director

Henry Kemplen

Henry Kemplen

Assistant Editor

Lucas Saunal

Lucas Saunal

Assistant Location Manager

Aneta Chalas

Aneta Chalas

Assistant Production Coordinator

Harshad Mhambre

Harshad Mhambre

Assistant Production Manager

Akira Otaguro

Akira Otaguro

Casting Assistant

Bernardo Argêncio Fernandes

Bernardo Argêncio Fernandes

Special Effects

Ivan Manzella

Ivan Manzella

Creature Design

Tony Molyneux

Tony Molyneux

Driver

David O

David O'Donoghue

Transportation Captain, Driver

Mark Crowley

Mark Crowley

Driver

Kiaran Murray-Smith

Kiaran Murray-Smith

First Assistant Director

Lammy Hersi

Lammy Hersi

Floor Runner

George Batchelor

George Batchelor

Third Assistant Director, Key Set Production Assistant

Teariki Leonard

Teariki Leonard

Assistant Director, Key Set Production Assistant

Samson Haveland

Samson Haveland

Location Assistant

Billy Budd

Billy Budd

Military Consultant

Patrick Cullen

Patrick Cullen

Military Consultant

Mark Cutler

Mark Cutler

Driver

Yaminah McKessey

Yaminah McKessey

Post Production Assistant

Dominic Meyrick-Brook

Dominic Meyrick-Brook

Production Assistant

Eric Aaron Lizer

Eric Aaron Lizer

Production Assistant

Georgia Picton

Georgia Picton

Production Assistant

Mary Boulding

Mary Boulding

Production Assistant

Patrick Waggett

Patrick Waggett

Production Assistant

Ruby Whitelocke

Ruby Whitelocke

Production Assistant

Samuel Cook

Samuel Cook

Production Assistant

Samuel Martin Cook

Samuel Martin Cook

Standby Art Director, Crowd Assistant Director, Production Assistant

Tom Treasure

Tom Treasure

Third Assistant Director, Production Assistant

Melissa Spratt

Melissa Spratt

Production Assistant

Micheal Gentry

Micheal Gentry

Production Assistant

Hephzibah Craen

Hephzibah Craen

Production Coordinator, Production Assistant

Claire Walker

Claire Walker

Production Secretary

Francesca Sardone

Francesca Sardone

Production Secretary

Fraser Fennell-Ball

Fraser Fennell-Ball

Assistant Director, Third Assistant Director, Second Assistant Director

Terence Madden

Terence Madden

Second Assistant Director

Becky Sands

Becky Sands

Set Production Assistant

Bex Dark

Bex Dark

Set Production Assistant

Fern Webster

Fern Webster

Set Production Assistant

Grace McInnes

Grace McInnes

Base Camp Operator, Set Production Assistant

Jonny Eagle

Jonny Eagle

Third Assistant Director, Set Production Assistant

Laurie Deuters

Laurie Deuters

Set Production Assistant

Sam Rook

Sam Rook

Second Assistant Director, Set Production Assistant

Jack Ivins

Jack Ivins

Set Production Assistant

James Ashworth

James Ashworth

Set Runner

Ed Ripley

Ed Ripley

Set Runner

Marcus Richardson

Marcus Richardson

Special Effects

Sean Gardiner

Sean Gardiner

Special Effects

Joe Patti

Joe Patti

Special Effects Assistant

Jamie Corbould

Jamie Corbould

Special Effects Technician

Kevin Wescott

Kevin Wescott

Special Effects Assistant, Special Effects Technician

Phoebe Tait

Phoebe Tait

Special Effects Technician

Richard Wulf

Richard Wulf

Stand In

Caridad Angus

Caridad Angus

Stand In

Andy Lister

Andy Lister

Stunts, Stunt Double

Sarah Lochlan

Sarah Lochlan

Stunt Double, Stunts

Marlow Warrington-Mattei

Marlow Warrington-Mattei

Stunts, Stunt Double

Carly Stucky

Carly Stucky

Stunt Double

Annabel Wood

Annabel Wood

Stunts, Stunt Double

Bradley Farmer

Bradley Farmer

Stunt Double, Stunts

Camino García

Camino García

Stunts

Cole Armitage

Cole Armitage

Stunts

Curtis Rowland Small

Curtis Rowland Small

Stunts

Gary Fry

Gary Fry

Utility Stunts, Stunts

Isky Fay

Isky Fay

Stunts

James Cox

James Cox

Stunt Double, Stunts

Jorge Huergo

Jorge Huergo

Stunts

Matt Da Silva

Matt Da Silva

Stunts

Oliver Gough

Oliver Gough

Stunts

Paul Harford

Paul Harford

Special Effects, Stunts

Clare Glass

Clare Glass

Second Assistant Director, Third Assistant Director

Holly Gardner

Holly Gardner

Third Assistant Director

Sarah Jean Selway

Sarah Jean Selway

Third Assistant Director

Nick Laurence

Nick Laurence

First Assistant Director, Third Assistant Director

Barry Goodwin

Barry Goodwin

Driver

Barry Snell

Barry Snell

Driver

Colin Goff

Colin Goff

Driver

Jason Pinto

Jason Pinto

Driver

Keith Whitham

Keith Whitham

Driver

Lol Smith

Lol Smith

Driver

Simon Hoyle

Simon Hoyle

Unit Medic

Neville Young

Neville Young

Driver

James Paul Thomas

James Paul Thomas

Second Assistant Camera, Camera Trainee

Jordan Halstead

Jordan Halstead

Camera Trainee

Nick Thursby

Nick Thursby

Camera Trainee

Alex Finlayson

Alex Finlayson

Second Assistant "B" Camera, Camera Trainee

Alistair King

Alistair King

Second Assistant "B" Camera, Camera Trainee

Harry Dibden

Harry Dibden

Camera Trainee

Katerina Diakoyanni

Katerina Diakoyanni

Camera Trainee

Jason Noble

Jason Noble

Electrician

Sam Alberg

Sam Alberg

Electrician

Luke Chisholm

Luke Chisholm

Grip

Peter Olney

Peter Olney

Grip

Jimmy Worley

Jimmy Worley

Electrician, Lighting Technician

Kat Spencer

Kat Spencer

Second Assistant "A" Camera, Second Assistant Camera, Camera Trainee

Brent Daniels

Brent Daniels

Additional Music

Craig Wild

Craig Wild

Musician

Darren Rutter

Darren Rutter

Musician

Jordan Hale

Jordan Hale

Music Coordinator

Thomas Fennell

Thomas Fennell

First Assistant Sound Editor, Boom Operator

Richard Lovell

Richard Lovell

Sound Mix Technician

Phil Morris

Phil Morris

Animation Supervisor

Adam Bailey

Adam Bailey

Animation

Athavan Rajaratnam

Athavan Rajaratnam

Animation

Blaine Toderian

Blaine Toderian

Animation

Brad Share

Brad Share

Animation

James Humphries

James Humphries

Animation

James R. Ward

James R. Ward

Animation, Senior Animator

Mariano Mendiburu

Mariano Mendiburu

Animation

Michael Glans

Michael Glans

Animation

Rex Fang

Rex Fang

Animation

Odigie Johnson

Odigie Johnson

VFX Artist, Animation

Peter Clayton

Peter Clayton

Lead Animator, Animation

Christopher Page

Christopher Page

Animation

Lukas Niklaus

Lukas Niklaus

Animation

Maxwell Adams

Maxwell Adams

Animation

Nigel Rafter

Nigel Rafter

Lead Animator, Animation

Samer Sallman

Samer Sallman

Animation

Zac Overcash

Zac Overcash

Animation

Manuel Gaudreau

Manuel Gaudreau

CG Artist

Irene Smirnova

Irene Smirnova

CG Artist

Patrice Poissant

Patrice Poissant

CG Supervisor, Modeling, CG Artist

John Peter Li

John Peter Li

CG Supervisor

Frank Fieser

Frank Fieser

Compositing Lead

Craig Wentworth

Craig Wentworth

CG Supervisor, Visual Effects Supervisor, Compositing Supervisor

Gaurav Bhira

Gaurav Bhira

Compositor

Hussain Shaikh

Hussain Shaikh

Compositor

James Elster

James Elster

Digital Compositor, Compositor

Mauricio Valderrama

Mauricio Valderrama

Rotoscoping Artist, Compositor

Simon Twine

Simon Twine

Compositor

Vishal Chauhan

Vishal Chauhan

Compositor

Kunal Biswas

Kunal Biswas

Compositor

Gustaf Nilsson

Gustaf Nilsson

Compositor

Ollie Weigall

Ollie Weigall

Compositor

Venetia Hadley

Venetia Hadley

Compositor

Donghoon Han

Donghoon Han

Compositor

Shane Rabey

Shane Rabey

Compositor

Benjamin Burr

Benjamin Burr

Visual Effects Supervisor, Compositing Supervisor, Compositor

Sarangi Biswajit

Sarangi Biswajit

Compositor

Richard Anderson

Richard Anderson

Concept Artist

Ross Clark

Ross Clark

Data Wrangler

Ales Gargulak

Ales Gargulak

Digital Compositor

Attila Szapek

Attila Szapek

Digital Compositor

Benoit Legros

Benoit Legros

Digital Compositor

Caleb Clark

Caleb Clark

Digital Compositor

Jaikishan Vyas

Jaikishan Vyas

Digital Compositor

Jane Paton

Jane Paton

Digital Compositor

Kareem K.H.

Kareem K.H.

Digital Compositor

Michelangelo Neri Orliani

Michelangelo Neri Orliani

Digital Compositor

Mickaël Léger

Mickaël Léger

Digital Compositor

Moti Biran

Moti Biran

VFX Artist, Digital Compositor

Nishant Narang

Nishant Narang

Digital Compositor

Pavel Hristov

Pavel Hristov

Digital Compositor

Romain Hubert

Romain Hubert

Digital Compositor

Romain Rico

Romain Rico

Compositing Supervisor, Digital Compositor

Sandesh Ramdev

Sandesh Ramdev

Digital Compositor

Soon Ngee Chris Lee

Soon Ngee Chris Lee

Digital Compositor

Thierry Muller

Thierry Muller

Digital Compositor

Tom Truscott

Tom Truscott

Compositor, Digital Compositor

Alex Webb

Alex Webb

Compositing Supervisor, Digital Compositor

Bruno Fernandes

Bruno Fernandes

Digital Compositor

Ruggero Tomasino

Ruggero Tomasino

Digital Compositor

Christophe Pacaud

Christophe Pacaud

Digital Compositor

Daniel Bryant

Daniel Bryant

Compositor, Digital Compositor

Dillan Nicholls

Dillan Nicholls

Digital Compositor, Visual Effects Supervisor

Jonathan Carré

Jonathan Carré

Digital Compositor

Lee Brunet

Lee Brunet

Digital Compositor

Frank D

Frank D'Iorio

Digital Compositor

Adam Balentine

Adam Balentine

Visual Effects Supervisor, Compositing Supervisor, Digital Compositor

Ritesh Khare

Ritesh Khare

Digital Compositor

Christina Drahos

Christina Drahos

Compositing Lead, Senior Animator, Compositor, Digital Compositor

Jesse Lehrman

Jesse Lehrman

VFX Artist

Carl Jackson

Carl Jackson

Visual Effects Technical Director

Dean Grubb

Dean Grubb

Visual Effects Technical Director

Santiago Robles

Santiago Robles

Visual Effects Technical Director

Simon Butler

Simon Butler

VFX Artist, Visual Effects Technical Director, Special Effects Assistant

Christopher Puchta

Christopher Puchta

Visual Effects Technical Director

Jeffrey Charles Higgins

Jeffrey Charles Higgins

Visual Effects Technical Director

Stanley A. Dellimore

Stanley A. Dellimore

Head of Layout

Scott Eade

Scott Eade

Head of Layout

Fish Essenfeld

Fish Essenfeld

Visual Effects Technical Director, Compositing Lead

Adil Mustafabekov

Adil Mustafabekov

Matte Painter, Sets & Props Supervisor

Florent Lebrun

Florent Lebrun

Matte Painter

Yanick Bourgie

Yanick Bourgie

Matte Painter

Sagar Kudle

Sagar Kudle

Modeling

Joshua Ochoa

Joshua Ochoa

Pipeline Technical Director

Johan Walfridson

Johan Walfridson

Pipeline Technical Director

Leo Hills

Leo Hills

Pipeline Technical Director

Renton McNeill

Renton McNeill

Data Wrangler, Pipeline Technical Director

Andrew Cottingham

Andrew Cottingham

Pre-Visualization Coordinator

Gisele Sanchez

Gisele Sanchez

Pre-Visualization Coordinator

Cristina-Ioana Tanase

Cristina-Ioana Tanase

Production Manager

Jimmy Philip

Jimmy Philip

Stereoscopic Supervisor

Nikhil Ghoorbin

Nikhil Ghoorbin

Systems Administrators & Support

Derrick MacPherson

Derrick MacPherson

Systems Administrators & Support

Doug Penner

Doug Penner

Systems Administrators & Support

Adam Martinez

Adam Martinez

Visual Effects

Alex Gooding

Alex Gooding

VFX Artist

Andreas Vrhovsek

Andreas Vrhovsek

Visual Effects Technical Director, VFX Artist

Andrew Hutton

Andrew Hutton

VFX Artist

Andrew Maddison

Andrew Maddison

VFX Artist

Anelia Asparuhova

Anelia Asparuhova

VFX Artist

Brian Ritz

Brian Ritz

VFX Artist

Daniel Klöhn

Daniel Klöhn

VFX Artist

Darrell Burke

Darrell Burke

VFX Artist

Debapriya Senanayak

Debapriya Senanayak

VFX Artist

Greg VanZyl

Greg VanZyl

VFX Artist

John Abraham Chempil

John Abraham Chempil

VFX Artist

John Barrigar

John Barrigar

VFX Artist, 3D Artist

Matthew Chandler

Matthew Chandler

VFX Artist

Patrick Harboun

Patrick Harboun

VFX Artist

Pawel Grochola

Pawel Grochola

VFX Artist

Peter Rabel

Peter Rabel

VFX Artist

Rajkumar Rallabandi

Rajkumar Rallabandi

VFX Artist

Sam Churchill

Sam Churchill

VFX Artist

Sam Rickles

Sam Rickles

VFX Artist

Senthilnathan Jeyabalan

Senthilnathan Jeyabalan

Digital Compositor, VFX Artist

Shantanu Katiyar

Shantanu Katiyar

VFX Artist

Sky Tesi

Sky Tesi

VFX Artist

Swain Shiv

Swain Shiv

VFX Artist

Vincent Techer

Vincent Techer

VFX Artist

Warner Barnes

Warner Barnes

VFX Artist

Zach du Toit

Zach du Toit

VFX Artist

Gregory Andrew Martin

Gregory Andrew Martin

VFX Artist

Ed Hall

Ed Hall

Visual Effects Assistant Editor

Hélène Bécourt

Hélène Bécourt

Visual Effects Coordinator

Kailin Ryan

Kailin Ryan

Production Assistant, Visual Effects Coordinator

Stephanie Muyco

Stephanie Muyco

Production Assistant, Visual Effects Coordinator

Abraham Thomas

Abraham Thomas

Visual Effects Editor

Nitin Raja

Nitin Raja

Visual Effects Editor

Courtney Vanderslice

Courtney Vanderslice

Visual Effects Production Manager, Executive Visual Effects Producer, Head of Production

Jordan Soles

Jordan Soles

Associate Producer, Visual Effects Producer

George Pembrey

George Pembrey

Visual Effects Production Assistant

Mairin Platt

Mairin Platt

Visual Effects Production Assistant

Sid Pearson

Sid Pearson

Visual Effects Production Assistant

Warren Larkam

Warren Larkam

Visual Effects Coordinator, Visual Effects Production Assistant

Isabell Mayrhofer

Isabell Mayrhofer

Visual Effects Production Manager

Alvin Yap

Alvin Yap

Visual Effects Technical Director

Matthew Bradley

Matthew Bradley

Production Supervisor

Michael Allen

Michael Allen

Compositor

PRODUCCIÓN

Village Roadshow Pictures

Village Roadshow Pictures

Warner Bros. Pictures

Warner Bros. Pictures

3 Arts Entertainment

3 Arts Entertainment

Viz Media

Viz Media

RatPac-Dune Entertainment

RatPac-Dune Entertainment

VÍDEOS

Si te gusta Al Filo del Mañana, te recomendamos:

José Luis Vázquez

Crítica de José Luis Vázquez

viernes, 6 de junio de 2014

Volver