Siguenos en Facebook
Buscar

"Cuatro naciones, un destino."

Airbender, el Último Guerrero (2010)

The Last Airbender

01:43

$150,000,000

$318,502,923

Fantasía
Aventura
Acción

Fantasía épica que adapta la serie "Avatar: The Last Airbender". La nación del Fuego declara la guerra a las naciones del Aire, el Agua y la Tierra. Tras un siglo de lucha, no hay esperanza alguna de acabar con tanta destrucción. Aang, el más reciente sucesor del ciclo del avatar, el único con poder para controlar los cuatro elementos, tendrá que viajar hasta el Polo Norte para dominarlos y poner fin a la guerra. En esta aventura se unen a él Katara, una Maestra Agua, y su hermano Sokka. Durante su viaje serán perseguidos por el príncipe Zuko, el cual intenta capturar al avatar para recuperar su honor...

Noah Ringer

Aang

Dev Patel

Zuko

Nicola Peltz

Katara

Jackson Rathbone

Sokka

Shaun Toub

Uncle Iroh

Aasif Mandvi

Commander Zhao

Cliff Curtis

Fire Lord Ozai

Seychelle Gabriel

Princess Yue

Katharine Houghton

Gran Gran

Francis Guinan

Master Pakku

Damon Gupton

Monk Gyatso

Summer Bishil

Azula

Randall Duk Kim

Old Man in Temple

John D'Alonzo

Zhao's Assistant

Keong Sim

Earthbending Father

Dee Bradley Baker

Appa / Momo

John Noble

The Dragon Spirit

Ben Cooke

Avatar Roku

Roberto Lombardi

Fire Nation Soldier

Ritesh Rajan

Fire Nation Soldier

Jessica Jade Andres

Suki

M. Night Shyamalan

Firebender at Earth Prison Camp

M. Night Shyamalan

Director, Executive Producer, Screenplay, Writer, Producer

James Newton Howard

Orchestrator, Music Score Producer, Music, Original Music Composer

Andrew Lesnie

Director of Photography

Kathleen Kennedy

Co-Executive Producer, Producer, Executive Producer, Associate Producer

Scott Aversano

Producer, Co-Producer, Executive Producer

Michael Dante DiMartino

Executive Producer

Bryan Konietzko

Executive Producer

Sam Mercer

Location Manager, Executive Producer, Unit Production Manager, Producer

Frank Marshall

Director, Second Unit, Co-Executive Producer, Second Unit Director, Executive Producer, Producer

Douglas Aibel

Casting

Barbara Harris

Casting, ADR Voice Casting

Andrew L. Ullman

Assistant Location Manager, Location Manager

David Raynor

Assistant Production Coordinator, Production Coordinator, Production Secretary

Gerald Scaife

Production Supervisor

Mark Mayer

Production Accountant, First Assistant Accountant

Neri Kyle Tannenbaum

Location Manager, Unit Production Manager

Philip Messina

Art Direction, Production Design

Conrad Buff IV

Editor

Larry M. Shorts

Special Effects, Stunts

Richard Hymns

Sound Supervisor, Sound Editor, Sound, ADR Editor, ADR Supervisor, Sound Effects Editor, Supervising Sound Editor

Dennie Thorpe

Foley, Foley Artist

Jana Vance

Foley Artist, Foley

Robert Fechtman

Art Direction, Set Designer, Assistant Art Director

Richard L. Johnson

Art Direction, Supervising Art Director

Jeff Habberstad

Stunts, Second Unit, Utility Stunts, Second Unit Director, Stunt Coordinator

Judianna Makovsky

Costume Design

Jim Passon

Color Timer

Diane Heller

Key Makeup Artist, Makeup Artist

Jim Weidman

Supervising Music Editor, Music Editor

Patrick M. Sullivan

Production Design, Supervising Art Director, Assistant Art Director, Set Designer, Art Direction

Larry Dias

Set Decoration

Robin L. Miller

Property Master

Randy Thom

Supervising Sound Editor, Sound Mixer, Sound Re-Recording Mixer, Sound Designer

Chris Daniels

Stunts, Stunt Double

Lisa Tomczeszyn

Costume Design, Assistant Costume Designer

Gerald Sullivan

Assistant Art Director, Art Direction

Steve Tartalia

Stunts

Ho-Sung Pak

Stunts

Michelle Lee

Stunt Double, Stunts

Kyle Rudolph

Still Photographer, Camera Operator, Steadicam Operator

Lauren Mary Kim

Stunts

Chris Munro

Sound Recordist, Sound Mixer, Production Sound Mixer

Mitch Gould

Stunts

Gary Ray Stearns

Stunt Coordinator, Stunts

Freddy Bouciegues

Fight Choreographer, Utility Stunts, Stunts, Stunt Coordinator

Brian Simpson

Utility Stunts, Stunts

Marcus Young

Fight Choreographer, Stunts

Jon Braver

Utility Stunts, Stunts

Sandra Linn Koepper

Key Makeup Artist, Makeup Artist

John Rusk

Associate Producer, Co-Producer, Second Assistant Director, Assistant Director, Producer, First Assistant Director

Mary Cybulski

Still Photographer, Script Supervisor

Harry Wowchuk

Stunts

Tim Connolly

Utility Stunts, Fight Choreographer, Stunts

Alex Huynh

Stunts

Wayne Dalglish

Fight Choreographer, Stunt Coordinator, Stunts

Steve Cremin

Special Effects Coordinator, Special Effects Supervisor, Special Effects

Cha Blevins

Key Costumer, Costume Supervisor

Jared Burke

Stunt Coordinator, Stunts

Ivana Primorac

Makeup Artist, Hair Supervisor, Key Hair Stylist, Makeup & Hair, Makeup Designer, Hair Designer

Jerry Popolis

Hairstylist, Hair Department Head

Tom Waite

Stunts

Daniel Arrias

Utility Stunts, Stunts

David Olson

Music Editor

Erik Betts

Stunt Double, Stunts

Sean England

Foley Recordist, Foley Artist, Foley

Anthony Ortiz

Boom Operator

Pablo Helman

Visual Effects, Digital Compositor, Visual Effects Supervisor

Rick Kline

Additional Sound Re-Recording Mixer, Sound Re-Recording Mixer

Trevor Habberstad

Utility Stunts, Stunts, Stunt Coordinator

Clayton J. Barber

Fight Choreographer, Stunts, Stunt Double

Colette D. Dahanne

Additional Sound Re-Recording Mixer, Foley Editor, Dialogue Editor, Sound Effects Editor, ADR Mixer

Will Files

Assistant Sound Designer, Sound Designer, Sound Effects Editor, Sound Re-Recording Mixer, Supervising Sound Editor, Sound Design Assistant

Paul Williams

Construction Coordinator

Zade Rosenthal

Still Photographer

Jim McCullagh

Electrician

Phil Pastuhov

Camera Operator, Drone Cinematographer, Aerial Director of Photography, Helicopter Camera

Robert A. Blackburn

Construction Coordinator

Brett C. Smith

Set Dresser, Leadman

Christine Fennell

Hair Department Head, Hairstylist, Key Hair Stylist

Josh Gold

Assistant Sound Editor, Sound Effects Editor

Jay Fortune

Gaffer, Chief Lighting Technician

Frank Vazquez

Hairstylist, Additional Hairstylist

Luke Dunn Gielmuda

Additional Sound Re-Recording Mixer, Foley, Sound Effects Editor, Foley Editor, Foley Supervisor

Lori Hicks

Makeup Department Head

Sue Fox

Foley, Supervising ADR Editor, ADR Editor, Foley Editor

Scott Guitteau

Assistant Sound Designer, Sound Effects Editor, Assistant Sound Editor

Craig Frosty Silva

Stunt Coordinator, Stunts

Malcolm Fife

Dialogue Editor, Foley Editor, Sound Effects Editor

Pete Horner

Additional Sound Re-Recording Mixer, Sound Re-Recording Mixer, Sound Effects Editor

Mark Vanselow

Stunt Double, Utility Stunts, Stunts, Stunt Coordinator

Jason Velez

Electrician, Gaffer

Claire Raskind

Unit Publicist

Diane Dixon

Hair Department Head, Key Hair Stylist, Hairstylist

Wylie Griffin

Art Department Coordinator

Robert Alonzo

Utility Stunts, Second Unit Director, Fight Choreographer, Stunts, Stunt Coordinator

Stephen Oyoung

Stunt Double

Arnold Chon

Stunts

Philip J Silvera

Stunts, Stunt Coordinator, Stunt Double

Dana Reed

Stunts

Scott Tinsley

Second Assistant "B" Camera, Second Assistant Camera

Eric Richard Lasko

Additional Second Assistant Director, Second Second Assistant Director, Second Assistant Director

Peter Iacangelo III

Stunts

Michael Leonard

First Assistant Camera, First Assistant "B" Camera

Brian McClean

Best Boy Electric, Assistant Chief Lighting Technician

Myke Schwartz

Stunt Coordinator, Stunts

Allen Kupetsky

Assistant Director, Second Second Assistant Director, Second Assistant Director

Elliot Santiago

Stunts

Carole A. Kenneally

First Assistant Editor, Assistant Editor

Bobby Mancuso

First Assistant "A" Camera, First Assistant "B" Camera, Second Assistant Camera, First Assistant Camera

Steve Slanec

Assistant Dialogue Editor, Supervising Sound Editor, Sound Editor, Dialogue Editor, ADR Supervisor, ADR Editor, Foley Supervisor

Meagan Costello

First Assistant Editor, Assistant Editor

Frank Rinella

Foley Supervisor, Foley Editor, Foley, Foley Mixer

Erick Garibay

Property Master, Assistant Property Master

Christopher Murphy

Video Assist Operator

Alison O'Brien

Producer, Visual Effects Producer

Janice Innella

Key Hair Stylist, Additional Hairstylist

Jade Quon

Stunts, Utility Stunts, Stunt Double

Mark Aaron Wagner

Utility Stunts, Stunts

Dane Farwell

Utility Stunts, Stunts, Stunt Double

Sharon Potts

Props, Assistant Property Master

Leon Sanginiti

Additional Visual Effects, Additional Second Assistant Camera, Second Assistant "B" Camera

Melissa Barker

Stunt Double, Stunts

Eric Linden

Motion Capture Artist, Stunts

William Morts

Stunt Coordinator, Stunts, Stunt Double

Wesley Wofford

Prosthetic Supervisor, Special Effects Makeup Artist

Holland Diaz

Stunt Double

Hiroo Minami

Stunts

Brycen Counts

Utility Stunts, Stunt Double, Stunts

Tamiko Brownlee

Stunts

Jeff Sutherland

Digital Compositor, Digital Compositors, Compositing Supervisor

Marque Ohmes

Stunts

Brian Raby

Assistant Chief Lighting Technician

Nuo Sun

Fight Choreographer, Stunts

Holly Davis

Key Costumer, Assistant Costume Designer, Sound Effects Editor, Costumer

Richard A. Mitchell

Generator Operator, Electrician

Lawrence Price

Electrician, Rigging Gaffer

David Paulin

Ager/Dyer

Michael Scott

Sound Recordist, Boom Operator

Karine Mauffrey

Stunt Double

Christopher Leps

Utility Stunts, Stunts

Glenn Davis

Generator Operator, Electrician

Keone Kim

Stunts

William P. Fiedler

Electrician, Generator Operator

I. Nate Scaglione

Shop Electric, Electrician

Becky Ohmes

Stunts

Bill Vargo

Rigging Grip, Video Assist Operator

Ming Qiu

Stunts

Lauren Scott

Production Secretary, Post Production Coordinator, Post Production Supervisor

Don Lee

Stunt Double, Utility Stunts, Stunt Coordinator, Stunts

Mike Panczenko Jr.

Camera Loader

Julia Dumenigo

Stunts

Roberto Gutierrez

Stunts

Nicholas Gould

Video Assist Operator

Kane Delaney

Electrician

Robert Liccio Jr.

Electrician

Kenneth Potter

Electrician

Christine Sysko

Leadman

PRODUCTORAS

Paramount

Blinding Edge Pictures

Nickelodeon Movies

Industrial Light & Magic (ILM)

The Kennedy/Marshall Company

Frozen 2 (2019)

Ártico (2018)

Ice Age: El gran cataclismo (2016)

Cenicienta (2015)

El aprendiz de brujo (2010)

Stardust (2007)

Shrek Tercero (2007)

Arma fatal (2007)

Shrek 2 (2004)

El guerrero nº 13 (1999)

Si te gusta Airbender, el último guerrero, te recomendamos:

Ira de titanes (2012)

Ga'Hoole: La leyenda de los guardianes (2010)

Prince of Persia: Las arenas del tiempo (2010)

Furia de titanes (2010)

Percy Jackson y el ladrón del rayo (2010)

G.I. Joe (2009)

Corazón de tinta (2008)

Viaje al centro de la Tierra (2008)

Jumper (2008)

CCC



mispeliculas.es

©2021 mispeliculas.es | Catalogador de películas, cine y series   info@mispeliculas.es
aviso legal | política de privacidad | política de cookies | condiciones de contratación

flaticon.es

Icons made by Freepik and others
from www.flaticon.com

The Movie DB

mispeliculas.es utiliza la API TMDB pero no está avalado ni certificado por TMDB.
mispeliculas.es uses the TMDb API but is not endorsed or certified by TMDB.